Ziraat Bankası Kimin?

Ziraat Bankası tarihi Osmanlıya kadar dayanan ülkemiz topraklarında kurulmuş ilk bankadır. 2. Albülhamid döneminde kurulan banka çiftçilere gerekli krediyi sağlamak amacıyla çıkarılan ferman ile kurulmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra tarım, tohum, hayvancılık konularında finans sağlaması amacıyla çalışmaya başlamıştır. Bankacılık faaliyetinin yanında ülkemizde ki ilk traktör üretimini de yapması ile bilinmektedir. 1863 yılında kurulan banka ülkemizin en çok şubesi bulunan banka konumundadır.

Ziraat Bankası Güvenilir Mi?

Ziraat Bankası ülkemizde hizmet veren kamu bankalarından birisidir. Bankanın ortaklık yapısında hazinenin sözü bulunmaktadır. Türkiye Varlık Fonu’nun hayata geçirilmesinin ardından bankanın tüm varlıkları bu fona devredilmiştir. Bu nedenle ülkemizin en güçlü ve güvenilir bankası olarak işlemlerine devam etmektedir. Banka başlangıçta sadece tarımsal faaliyetlere destek vermek amacıyla faaliyet gösterirken günümüzde birçok alanda finansman sağlamaktadır. Ziraat Bankasının ülkemizde hizmet veren 1734 adet şubesi bulunurken yurt dışında 23 adet şubesi ile hizmet vermektedir. Hem varlığı ile hem de şube sayısı ile ülkemizin en büyük bankası konumundadır.

Ziraat Bankası’na Dair Bilgiler

  • Ziraat Bankası’nın Genel Müdürlüğü Ankara Altındağ’da bulunmaktadır. Ziraat Bankası Genel Müdürlük Adresi; Hacı Bayram Mahallesi Atatürk Bulvarı, No:8 06050 Altındağ / Ankara / Türkiye’dir.
  • Ziraat Bankası Telefon Numarası: (90) 312 584 20 00 – 312 455 65 00
  • Ziraat Bankası FAX Numarası: (90) 312 424 08 79
  • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri: 0 850 220 00 00
  • Ziraat Bankası Swift Kodu veya Ziraat Bankası BIC Kodu: TCZBTR2AXXX
  • Ziraat Bankası Dealing Kodu:
  • Ziraat Bankası Telex Kodu (Teleks): 44004 zbhm TR
  • Ziraat Bankası KEP adresi veya Ziraat Bankası kayıtlı e-posta adresi: ziraatbank@hs01.kep.tr

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet GENÇ
Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf DAĞCAN
Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin AYDIN
Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf BİLMEZ
Yönetim Kurulu Üyesi Faruk ÇELİK
Yönetim Kurulu Üyesi Feyzi ÇUTUR
Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut KAÇAR
Yönetim Kurulu Üyesi Serruh KALELİ
Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülnur AYBET