Yakıt Hesaplama: Arabam Kaç Yakar?

Araba sahibi olmak isteyenler ve araç sahiplerinin en çok ilgilendiği konuların başında araçların yakıt tüketimi gelmektedir. Ülkemizde akaryakıt fiyatlarına son gelen zamların ardından araç sahipleri de yakıt hesaplama konusunda araştırma yapmaya başladılar. Peki araçlarda yakıt tüketimi hesaplaması nasıl yapılır?

Araç satın alırken göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden biri de aracın yakıt tüketimidir. Aracın hangi mesafede ne kadar yakıt tükettiğini bilmek, sonrasında araç sahibine büyük kolaylık sağlayacaktır. Araç satın almak isteyenlere satın almak istedikleri araçla ilgili yakıt hesaplamayı ve yakıt hesaplamanın amacını temel mantığıyla şöyle özetleyebiliriz;

  • Aracın her bir kilometrede ya da 100 kilometrede bir kullandığı yakıt miktarı,
  • Ne kadar yolu kaç litre yakıt ile kat ettiği,
  • Bunlar sonucunda tüketilen yakıt miktarının finansal olarak sonucu.

Araç yakıt tüketimi nasıl hesaplanır?

Yakıt tüketimini hesaplamanın birden fazla yolu vardır. Bu yollar içerisinde en basitini aktarmak gerekirse, aracınızın deposu boş iken depo tamamen dolana kadar yakıt aldıktan sonra aracınızın kilometresini sıfırlayabilir ve tüm depo boşalana kadar alınan mesafeyi hesaplayıp, dolu depoya ödediğiniz miktarı aracınızla kat ettiğiniz mesafeye bölerek yakıt tüketim miktarınıza ulaşabilirsiniz.

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama

50 TL miktarında yakıt aldığınızı varsayalım. 50 TL’lik yakıt ile 150 km giderseniz 50/150 = 33 Krş olarak 1 km’de tüketilen yakıtın miktarına ulaşmış olursunuz.

Araçta Yakıt Tüketimini Artıran Faktörler

Aracın yakıt tüketimini hesaplamak ve takip etmek aracın iç aksamında meydana gelebilecek problemleri tespit etmek açısından önem taşımaktadır. Aracın modeline göre kullandığı yakıt miktarında yaşanacak ideal değerlerden sapma, araçta bir sorun meydana geldiğine işaret ediyor olabilir. Bunun dışında yakıt hesaplaması yapılarak alınan yakıtın kalitesini ve araç performansına etkisini belirlemek de mümkündür. Peki yakıt tüketimi hangi faktörlerden etkilenir? İşte araçlarda yakıt tüketimine etki eden faktörler ve daha az yakıt tüketimi için dikkat edilmesi gerekenler;

  • Lastik basıncının ayarının doğru olması,
  • Motor yağı bakımının düzenli yapılması,
  • Aracın doğru viteste kullanılması,
  • Araç kullanım hızının sabit tutulması,
  • Araca doğru yakıtın konması,
  • Araç klimasının az kullanılması,
  • Araçta fazla yük olmamasına dikkat edilmesi.

Bir aracın yakıt tüketimi, aracın mekaniğinden kaynaklanan sorunlar dışında birden fazla faktörden etkilenebilen bir durumdur fakat aracın mekaniğinin doğru çalışması, yakıt tüketiminde etkin bir sonuç için önemlidir. Bunun için de aracın periyodik bakımlarının rutin olarak yapılması ve ihmal edilmemesi gerekir.

Aracın teknik özelliklerinin yanında aracı kullanan kişilerin aracı nasıl kullandığı da yakıt tüketimini yakından ilgilendirir. Aracı kullanırken olması gerekenden yüksek ya da düşük devirde kullanmak yerine ideal vites tercih edilmelidir. Bu vites değeri aracın markasına, modeline ve yaşına göre değişkenlik gösterse de yakıt hesaplamasında yüksek bir sonuçla karşılaşmamak için sabit hız ve viteste kullanmak doğru bir davranış olacaktır.