Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından internet üzerinden arazi ile arsa sahipleri ya da yeni alacaklar için tapu parsel sorgulama hizmeti kolaylıkla sağlanıyor. Yalnız internet üzerinden değil aynı zamanda mobil uygulama ile cep telefonlarında ve tabletlerinden de arsa ve arazi sahipleri ile satın almak isteyenler için büyük kolaylıklar sağlanıyor. Vatandaş hızlı ve kolay bir şekilde gayrimenkulün parsel durumunu alanını ve pafta bilgilerini edinebiliyor tapu parsel sorgulama işlemini gerçekleştiriyor.

Taşınmazların Mülkiyet Bilgileri Elektronik Ortamda

Kısa adı TAKBIS olan Tapu ve Kadastro bilgi sistemi tüm ülke genelinde bulunan taşınmazların bilgilerini elektronik ortama taşıyor. Ülke genelindeki tüm gayrimenkullerin ve taşınmazların bilgilerini sunan TAKBIS sistemi bir e-devlet projesi. TAKBIS sistemi tapu sorgulama ile ilgili işlemlerin çok daha hızlı ve güvenilir bir biçimde gerçekleşmesini sağlıyor.

Resmi İnternet Sitesi

Bununla birlikte aynı zamanda her türlü şahıs ya da kamu taşınmazlarının kontrollerinin takibinin de gerçekleştirildi sorgulama sistemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine giriş yapılarak sağlanabiliyor. Tapu parsel sorgulama nasıl yapılır? TAKBIS sorgulaması için http://parselsorgu.tkgm.gov.tr linki üzerinden de giriş yapmak mümkün. Resmi internet sitesine giriş yapanları kullanım koşullarını kabul etmesi şartı ile sorgulama yapılmasına izin verilen sistemde taşınmazların adres bilgileri ile birlikte ada ve parsel numaraları harita üzerinden takip edilebiliyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”620″]

Parsel Sorgulama İşleminde Kolaylık

Ayrıca http://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama linki ile yapılan sorgulamalarda mümkün bunun için giriş yapacak kullanıcıların e-devlet kapısına kayıt olması şartı aranmaktadır Sisteme giriş yapmak için kimlik doğrulamasının ardından gerekli sorgulama yapılabilmekte. Sorgulama ekranından görüntüleme sistemleri ile harita görünümünü değiştirmekte söz konusu.  Tapu parsel dışında ayrıca harita üzerinde bulunan kısa yol menüsü birçok özelliği kullanımını sağladığı gibi parsel sorgulama işleminde kolaylaştırıyor.

Hızlı Ve Güvenilir

Parselin çevresini görmeden mesafe ölçmeye kadar çok geniş özellikler ara yüzde yer alıyor. Site tüm bu hizmetleri sunmak için çerezleri kullanıyor siteyi kullananlar tüm çerezinin kullanılmasını kabul etmiş sayılıyor. Sorgulama için gerekli olan web servislerine ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden izin alarak erişim sağlanıyor. Tapu parsel sorgusu sonucu resmi işlemlerde kullanılır mı yalnızca bilgilendirme amacı kapsıyor. Bununla birlikte kullanıcılar sitede yer alan bilgilerin hatalı olması durumunda zarara uğradığı iddiasında bulunamıyor.

Kayıtlı Bireylere Sunulur

E-devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapmak isteyenler Tapu ve Kadastro bilgi sistemine kayıt olmalı. Bu servis TAKBIS kaydı olan bireylere sunulur, kaydı bulunan vatandaşlar e-devlet sistemleri üzerinden giriş yaparak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneğini kullanır ve buradaki tapu bilgileri sorgulama linkiyle kayıtlı bilgilerin sorgulama ekranına gelmesini sağlar aynı zamanda harita servisinden de yararlanabilir. Destekevim tapu parsel sorgulama işlemleri için gerekli desteği sunmakta.

Leave a Comment