Tapu Harcı Hesaplama

Bir gayrimenkul sahibi olmak isteyen herkesi bazı kavramları bilmesi gerekmektedir. Bilinmesi gereken kavramlardan bir de hem alıcı hem de satıcı için büyük önem taşıyan tapu kelimesidir. Hesapta olmayan bir maliyetle karşı karşıya gelmemek için “Tapu harcı ne kadar?” ve “Tapu harcını kim öder?” “Tapu harcı ne kadara mal olacak?” gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Öncelikle tapu harcı kavramını açıklayalım…

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı aynı zamanda tapu masrafı olarak da bilinir. Bu harç, bir mülk için belirlenmiş olan satış bedelinin yüzde 4’üne karşılık gelen tutardır. Mülkün alım satımı sırasında bir kez ödenen bu harca ek olarak döner sermaye ve hizmet bedeli de ödenir.

Tapu İşlemlerinde Döner Sermaye Ne Kadardır?

Tapu harcı döner sermaye bedeli 2021 yılı için 171,25 TL’ye ek olarak 23,50 TL ek hizmet bedeli üzerinden belirlenmiştir. Yani bu iki tutarı olan 194,75 TL olarak belirlenmiş olan döner sermaye ücretidir. Bu tutarın ödemesi noktasında alıcı ve satıcı arasında daha önceden bir anlaşmaya varılmamışsa genelde bu tutarı alıcı öder.

Tapu masrafından kaçınmak için mülkün satış fiyatının olması gerekenden daha az gösterilmesinin cezaya tabi olduğunu da hatırlatalım. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çekilen konut kredisi miktarı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne belirtilen tutar ile karşılaştırıldığında doğru tutar ortaya çıkacak ve para cezası söz konusu olacaktır. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için konutun satış fiyatının tapuda doğru beyan edilmesi gerekmektedir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı ödemesi hem alıcıya hem de satıcıya aittir. Kanunen her iki taraf için de eşit olarak paylaştırılan harç, yüzde 4 olarak uygulanır ve yüzde 2’lik dilimler halinde hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenir. Peki tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcında hesaplama işlemi tapusu alınacak mülk için belirtilen alış ve satış miktarı üzerinden hesaplama yapılarak tespit edilir.

Örnek tapu harcı hesaplama:

Bir evi 600 bin TL’ye alacağınızı varsayalım. Bu durumda 600.000 TL x %4 = 24.000 TL hesaplamasından tapu harcı için 24 bin TL’lik bir ödeme çıkar. Bu da hem alıcı hem de satıcı için iki eşit parçaya bölünerek 12’şer bin TL olarak ödenir.

Tapu Harcı Ödemesi Nereye Yapılır?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından anlaşmalı bankalar aracılığıyla tarafınıza SMS ile ödeme bilginiz ulaşır. İlgili bankalara bu SMS ile gittiğinizde tapu harcı ödemenizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında tapu harcı ödemenizi online olarak da yapabilirsiniz. Tapu harcı ödemelerini online olarak yapabilmeniz için size SMS ile gönderilen 12 veya 13 haneli seri numarasına ihtiyacınız vardır. Bu seri numarası ile Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsilat sayfasına girerek banka veya kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz.

Tapu Harcı Hangi Bankalara Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesine göre PTT, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları Hariç, kalan tüm bankaların kredi kartları ile tapu harcı ödemesi yapılabilir. Tapu harcı ödemesi online olarak değil de banka şubelerine yapılmak istenirse 2021 itibariyle aşağıdaki bankalara ödeme yapılabilir:

  • PTT
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • Emlak Katılım Bankası

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenir?

Bir mülkü satın almak için Tapu Müdürlüğü’ne başvurduğunuz zaman tapu masrafınız tapu masrafı hesaplama ekranında görünür. Tapu harcınızı yatırmadan tapu işlemlerinizi sonlandırmanız mümkün değildir.