Kredi Kullanma Süreci Nasıl İşler ? KKB Raporunun Önemi Nedir?

Her şeyden önce, krediyi sorumlu bir şekilde kullanmak önemlidir. İyi bir kredi geçmişi ve kredi puanı, bir ev satın alabilmek, araba satın alabilmek veya üniversite için ödeme yapabilmek için önemlidir. Kredi raporunuzu proaktif olarak yönetmek, mali durumunuzun kontrolünü elinizde tutmanın ve nihayetinde hedeflerinize ulaşmanın harika bir yoludur.

Bir kredi bürosu, bazen bir tüketici kredisi raporlama kurumu olarakta anılır. Bankalardan, diğer finans kurumları gibi çeşitli diğer organlardan kredi geçmişinizle ilgili bilgileri toplayan ve derleyen bir şirkettir.

Bu bilgileri bir kredi raporu biçiminde derleyen ve kredi itibarınızı değerlendirmeye yardımcı olmanın yollarından biri olarak bankalara ve diğer borç verenlere sunan KKB’ dir.

Kredi Kullanım Ücretleri

 • Bir vadeli kredi veren tarafından borçluya karşı düzenli olarak değerlendirilen periyodik bir ücret veya döner bir kredi hattı olarak nitelendirebiliriz.
 • Ücret miktarı, ödünç alınan kredi (veya fon) miktarına bağlıdır.
 • Kullanım ücreti, alacaklı veya borç veren tarafından verilen kredi şartlarının bir parçasıdır.
 • Kullanım ücretleri, genellikle borç alanlar kredi veya borçlarının büyük bir kısmını kullandıklarında borç verenler tarafından tahsil edilir.

Kredi büroları bilgileri nereden alır?

Kredi bürolarının bilgi toplamak için farklı kaynakları vardır.  Hepsi tek bir havuzda toplanır ve kredi verenler sizin özlük bilgilerinizi girdiklerinde Kredi Notunuza ulaşır.

Borç verenler hangi bilgileri görebilir?

Kredi raporunuz, potansiyel borç verenlere geçmişte kredi aldığınızda ne kadar sorumlu olduğunuzu gösterir. Borç verenler, size borç vermenin ne kadar riskli olduğunu değerlendirmek için bu belgeyi yasal olarak talep edebilir.

 • Kredi geçmişiniz, geçmiş ve cari kredi hesaplarınızın ayrıntılarını listeler.
 • Ayrıca, siz veya bir borç veren kredi raporunuzu her istediğinde ve hesaplarınızın bir tahsilât acentesine aktarıldığı durumları da belgeler.
 • İflaslar ve hacizler gibi kamuya açık kayıtların bir parçası olan mali konular da dâhildir.

Kredi bilgileriniz nasıl kullanılıyor?

Çoğu kişi, bankaların ve kredi kartı şirketlerinin sizinle ilgili belirli türden kredi verme kararlarını vermek için KKB tarafından sağlanan bilgilerden yararlandığının farkındadır.

Talep üzerine, KKB, belirli ürünlerden potansiyel olarak yararlanabilecek tüketicileri belirlemelerine yardımcı olmak için bankalara ve sigorta şirketlerine bilgi sağlayabilir. Bu, önceden onaylanmış kredi kartı finansmanı tekliflerinin işleyişinin bir parçasıdır.

Kredi raporunuzun ücretsiz bir kopyasını talep edebilir misiniz?

Kredi notunuza bankalar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bazı bankalar bunu ücretsiz verirken bazıları cüzi bir tutar talep edebilmektedir. .  Kredi raporunuzu düzenli olarak incelemek, bilgilerinizin doğruluğunu sağlamak dâhil birçok nedenden dolayı önemlidir. Yanlış veya eksik bilgiler kredi puanlarınızı etkileyebilir.

Kredi raporunuzda yanlış veya eksik bilgi bulursanız ne yapmalısınız?

Yanlış yapan bir banka ise o bankanın ilgili şubesini ziyaret etmelisiniz. Bir dilekçe ile sorunu çözebilirsiniz.  Ancak uzun bir süreç olduğunu ve sıkı takip gerektiğini söylemek isteriz.

Kredi Puanı Ne Demektir?

Kredi puanı, kredi geçmişinizin sayısal bir temsilidir. İlgili ağırlıklara sahip beş bileşenden oluşur diyebiliriz;

 • Ödeme geçmişi,
 • Borçlu olunan miktar,
 • Kredi geçmişinin süresi,
 • Kaç kredi türü kullanılıyor,
 • Hesap sorguları,

Borç verenler, kredi riskinizi değerlendirmek için kredi puanınızı kullanır. Genellikle, kredi puanınız ne kadar yüksekse, borç verene karşı riskiniz o kadar düşük olabilir.

COVID-19’dan etkilendiyseniz ve bir hoşgörü veya erteleme programına katılırsanız ve gerekli şartları karşılıyorsanız, zorluk programı kredi bürolarına bildirilecek, ancak kredi puanlarınızı etkilemeyecektir.