Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Yurtdışında yıllardır kullanılan bir teknoloji olan temassız kredi kartları. Nihayet ülkemizde yaygın hale geliyor. Bu teknolojinin kullanıma sunulması daha iyi bir zaman olamazdı. Çünkü hepimiz COVID-19 salgını sırasında temasımızı azaltmanın yollarını arıyoruz.

Ancak bu kartların nasıl çalıştığını, teknolojinin güvenli olup olmadığını ve hangi bankaların temassız kartlar çıkardığını merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse, temassız kredi kartları hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyelim.

Temassız Kartlar Nasıl Çalışır?

Temassız kredi kartlarında kısa menzilli radyo dalgaları yayan küçük bir yerleşik çip bulunur. Kartınızı temassız bir ödeme terminalinin birkaç inç yakınına yerleştirdiğinizde, ödeme bilgileriniz aktarılır.

Genellikle “dokun ve öde” olarak anılırken, aslında herhangi bir dokunuşa gerek yoktur. Bunun yerine, ödemeyi başlatmak için genellikle kartınızı ödeme terminalinin birkaç inç yakınına yerleştirmeniz gerekir.

İşlemin tamamlanması bir veya iki saniye sürebilir, bu nedenle kartınızı çok hızlı çekmeyin. İşlemin tamamlandığını belirtmek için ödeme terminali bip sesi çıkarabilir, yeşil bir onay işareti gösterebilir veya yeşil ışık yanıp sönebilir.

Temassız ödeme özelliğini kullanmak için, tüccarın temassız özellikli bir terminale sahip olması gerekecektir.

Temassız Ödeme Güvenliği

Nasıl çalıştıklarını öğrendikten sonra, belki de temassız kredi kartlarının güvenliği konusunda aklınızda soru işaretleri oluşmuş olabilir.  Neyse ki, teknolojinin güvenliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Temassız kartlarda belli bir limit belirlenir ve mutlaka harcamanıza istinaden saniyeler içinde Sms mesajı gelir.  Bu açıklama yeterli değilse; aşağıda detaylandırıyoruz.

Tek Seferlik Kod

Kredi kartlarımızdaki çipler gibi, temassız kart çipi de ödeme bilgilerinize eşlik etmek üzere her bir işlem için tek seferlik bir kod oluşturur. Bu kod, ödeme yapmak için “dokunduğunuzda” hesap numaranızla birlikte gönderilir. Adınız, fatura adresiniz ve kart doğrulama kodunuz gönderilmez.

Birisi ödeme bilgilerinizi sahtekârlıkla ele geçirebilse bile, temassız bir ödemeyi tamamlamaları neredeyse imkânsız olurdu. Tek seferlik kodu oluşturmak için hırsızın, bankanın bunu oluşturmak için kullandığı karmaşık algoritmayı kırması gerekir.

Bu tek seferlik kod, temassız kredi kartlarını manyetik şeritten daha güvenli hale getirir. Manyetik bir şeridi kaydırdığınızda, ödemeniz ve kişisel bilgileriniz bir gezinme cihazı tarafından yakalanabilir. Bilgisayar korsanları daha sonra bu bilgileri hileli işlemler için yinelenen bir manyetik şerit oluşturmak için kullanabilir.

Fiziksel güvenlik

Bunun yerine, temassız kredi kartlarıyla ilgili en büyük güvenlik sorunu, kartın fiziksel olarak ele geçirilmesidir. Temassız ödeme kullanılırken genellikle PIN veya imza gerekmez. Dolayısıyla, kartınız kaybolur veya çalınırsa, kolay tespit edilmeden başka biri tarafından kullanılabilir.

Ancak bu, temassız kartlarınızı evde bırakmanız için bir neden değildir. Kartınız çalınırsa, kredi kartı şirketinin dolandırıcılık koruması tüm dolandırıcılık masraflarını karşılamalıdır.

Bu nedenle, bazı kart veren kuruluşların temassız ödeme yoluyla ödenebilecek miktar üzerinde bir limiti vardır.

Temassız Kredi Kartlarının Faydaları

Temassız kredi kartı almak ve kullanmak için güvenlik avantajlarına ek olarak birçok başka neden vardır.

Hız

Temassız bir çip kullanarak ödeme yapmak için işlem yalnızca birkaç saniye sürebilir. Bu nedenle temassız ödemeler, bir kredi kartını slip olarak geçmekten veya nakit ödemeden çok daha hızlıdır.

Kamusal Yüzeylerle Azaltılmış Temas

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, dokunduğumuz halka açık yüzeyler konusunda hepimiz çok daha bilinçliyiz. Temassız kredi kartlarını kullanmak, gün içinde daha fazla temas noktasından kaçınmaya yardımcı olur.

Daha Az Aşınma ve Yıpranma

Manyetik şeritler ve EMV çipleri, ödeme terminalleriyle tekrar tekrar temastan aşınabilir. Temassız çipler aşınmaz.