Kredi Kartı Taksitle Nakit Avans Hesaplama

İnsanlar nakit para ihtiyaç duyduklarında, parayı elde etmenin en iyi yollarını düşünmeyi çok düşünemezler. Genellikle amaç, nakit ile ihtiyaç duydukları veya istedikleri bir şey için acil ödeme yapmaktır. Ancak çoğu kez, doğrudan ödeyemese bile kredi kartıyla satın alarak elde edebilirler ve karttaki bakiyeyi taksitle ödemek suretiyle çözüm bulabilmektedirler.  Peki, sizin için hangi satın alma yöntemi daha iyidir? Ödünç aldığınız nakit mi yoksa kredi ile mi ödemelisiniz?

Kredi Kartı Kullanarak Nakit Avans Nedir?

Nakit avans, kredi kartınızdan anında para çekmenin bir yoludur. Bu bir maaş günü kredisinden farklı değildir, sadece tutar maaş tutarınıza göre değil, kartınızın kredi limitine göre yatırılır.

Bir anlamda nakit avans, kredi kartınızla yapılan diğer herhangi bir alışveriş gibi dir. Ancak mal veya hizmet satın almak yerine nakit satın alırsınız.

Temel Çıkarımlar Nelerdir?

  • Kredi kartı şirketleri, nakit avansları normal kredi kartı satın alımlarından farklı şekilde ele alır.
  • Bankalar, nakit avanslardan ücret alır (genellikle% 2 veya daha fazla).
  • Nakit için kredi kartı kullanmak, alışverişlerde kart kullanmaktan daha yüksek bir faiz oranı demektir.
  • Tüketicilerin nakit avans çekmeden önce nakit avans şartlarını okumaları önerilir.

Nakit avanslar hakkında birçok insanın anlamadığı şey, kredi kartınızın bunları krediyi işleme yönteminden farklı şekilde ele almasıdır. Kartınızı ürünler veya hizmetler için kullanmakla aynı şey değildir.

Faiz oranı daha yüksek olabilir ve bir işlem ücreti de eklenebilir. Öte yandan, hızlı kredi almanın diğer yollarına kıyasla nakit avans daha mantıklı olabilir.

Taksitli Nakit Avanslardan Vergi Alınıyor mu?

Taksitli nakit avans kullanılması durumunda hesaplanan aylık faiz üzerinden uygulanacak faiz oranları nedir? Nakit hesap hesaplama detayları; %5 BSMV, %15 KKDF olmak üzere toplamda %20 vergi alındığını söyleyebiliriz. Ancak elbette bankaların özel işleyişlerini anlayabilmek için sözleşmelerinizi okumanız önemlidir.  .

Kredi Notu Nakit Avans Kullanımında Etkili mi?

Kredi notu nakit avans kullanımını etkiler,  kredi kartı üzerinden çekilse de nakit avansta bir kredi türüdür. Değerlendirmesinde kredi notu da temel alınmaktadır. . Ödemelerinizde gecikmeler yoksa çok fazla sorunla karşılaşmadan nakit avans avantajını değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kart sahipleri bir ATM’yi, bankayı veya başka bir finans kuruluşunu ziyaret ederek nakit avans alabilirler. Aslında, bazı kart çıkaran kuruluşlar, tüketicileri kartlarından nakit avans almaya ikna etmenin bir yolu olarak düzenli aralıklarla SMS gönderirler.

Bankalar sizi nakit avans almaya davet ederse, yanlış olan ne olabilir? Muhtemelen bu sorunun genel cevabını zaten biliyorsunuzdur. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir ve nakit avans seçeneğinizi kullanmadan önce neye bulaştığınızı tam olarak anlamanız gerekir.

Nakit Avans Çektiğinizde Ödemelerinize Nasıl Uygulanır?

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, kredi kartı çıkaran bankaların ödemeleri önce düşük faizli satın almalara, en son ise yüksek faizli satın alımları şeklinde değiştirme hakkına sahip olmalarıdır. Bu sebeple mecbur kaldınız ve nakit avans kullandıysanız; hemen tamamı kapatmaya odaklanın. Gereksiz faiz ödemelerinden bu sizi koruyacaktır.

Kredi Kartını Kullanmak Daha İyi

Nakit avans almak yerine, yapabileceğiniz her şey için kredi kartının kendisini kullanmaya çalışın. Ödenmesi gereken bir şey varsa ve bunu yapmak için kesinlikle kredi kartı kullanamıyorsanız, faiz masraflarını azaltmak için mümkün olduğunca az nakit avans alın ve bakiyenizi olabildiğince çabuk ödediğinizden emin olun.

Alt çizgi

Bakiye transferleri gibi, nakit avanslar da belirli durumlarda iyi bir kaynak olabilir. Ancak, tüketicilerin bu işlemlere geçmeden önce faiz oranları ve tek seferlik ücretler dâhil olmak üzere sözleşme şartlarını anlamaları önemlidir.

Eğer uygun şekilde yönetmezseniz, yüksek faizli nakit avans kredinizi çok uzun süre kapatamayabilirsiniz.