Kredi Kartı Limit Hesaplama

Kredi limiti, kredi kartınız da sizin için kurumun belirlediği kredi tutarıdır. Kredi limitinizin oranı, kredi kartınızla sahip olduğunuz satın alma gücünü etkiler. Kredi limitiniz ne kadar yüksekse, o kadar çok satın alma kapasitesine sahipsiniz demektir.

Kredi kartı kuruluşları, kredi kartları için kredi limitini belirlemek için çeşitli faktörler kullanırlar ve bu faktörleri dikkate alıncaya kadar, size kesin bir kredi limiti sunamazlar.

Kredi Kartı Limitinizi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi Kartının Türü

Kredi kartlarının özellikleri önceden tanımlanmıştır.  Faiz oranı ve ücretler gibi, kredi limitleri de önceden tanımlanmış başka bir özelliktir. Kredi limitinin nasıl belirlendiği kredi kartına bağlıdır.

Bankaların kredi kartı web sitelerini araştırırsanız, çeşitli kredi kartları için kredi limitleri hakkında kullanıcılar tarafından gönderilen bilgileri bulabilirsiniz.

Geliriniz

Kazandığınız para miktarı genellikle ödeyebileceğiniz tutarı etkiler. Yüksek bir geliriniz varsa, daha yüksek bir kredi limiti için onay alma şansınız daha yüksek olsa da, gelirinizin size yüksek bir kredi limiti getireceğinin garantisi yoktur.

Borç-Gelir Oranınız

Kredi kartı düzenleyiciniz, kredi raporu ve kredi kartı başvurunuzdaki bilgileri kullanarak, borç ve gelir oranınızı tahmin edebilecektir. Bu oran, kredi kartınıza alacağınız kredi limitini etkileyebilir.  Yüksek borç ödemeleriyle dengelenen gelirin, aylık borç ödemeleri için daha az para harcamanıza göre daha düşük bir kredi limiti ile sonuçlanabileceği anlamına geleceğini öngörebiliriz.   .

Kredi Geçmişiniz

Diğer kredi kartlarınızdaki kredi limitlerini nasıl ele aldığınız, yalnızca yeni bir kredi kartı için onay alıp almayacağınızı değil, aynı zamanda onaylanacağınız kredi limitini de etkiler. Geç ödemeler, yüksek bakiyeler ve diğer olumsuz bilgiler, yüksek bir kredi limiti için onaylanma olasılığınızı azaltır.

Otomatik bir kredi limiti artışı elde etmek için, kredi kartınızı kullanın ve her ay faturanızın tamamını veya en azından çoğunu ödeyin. Kredi kartı kuruluşları, onaylandıktan sonra kredi limitinizi belirler. Kredi limitiniz, kredi kartınızın türüne, gelir ve kredi geçmişinize ve diğer kredi kartlarındaki kredi limitlerine bağlı olacaktır.

Asgari Ücretle Çalışan Bir kişi, Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

2021 yılına girdik ancak hala en düşük net asgari ücret yaklaşık 2.324 türk lirası, maaşı asgari ücret üzerinden alan bir kişi için kredi kartı kullanmak çok kolay olmasa gerek! Ancak asgari ücretle çalışan bir kişi kredi notu düzgün ise yaklaşık 9.300 türk lirası limit ile kredi kartı alabilir. Asgari ücretle çalışan bir kişinin ek kazancı ya da geliri olabiliyor.  Bu ek gelir, oturduğu evin kendisine ait olması dahi kredi kartı limitini belirlemektedir.

Kredi Kartı Limiti Yıllık Aidat Ödemesini Etkiliyor mu?

Aidatlar kredi kartının fonksiyonlarına göre belirlenir.  Aidat aslında bu fonksiyonlara göre şekilleniyor.  Ek Business hizmetlere sahipseniz büyük ihtimalle aidatlı bir kredi kartı kullanıyor olabilirsiniz.  Ancak bankalarda aidatsız kredi kartı seçenekleri de bulunuyor, ancak birebir limit aidat ödemesini etkilemiyor.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli mi?

Bu soru ile ilgili yönetmeliğe göz atmamız gerekir.  Ne kadar limit ile kredi kartı verileceği bankaların değerlendirmesine bağlıdır.  Bankalar bu işlemi genelde kredi kartı numarası üzerinden yapar.

En Riskli   1 – 699
Orta Riskli 700 – 1099
Az Riskli  1100 – 1499
İyi 1500 – 1699
Çok İyi 1700 – 1900

Ne kadar limitli bir kredi kartı alınabileceğinize dair etken faktörlerden biri kredi notudur. . Bankalar kredi notu hesaplamasını aşağı yukarı aşağıdaki şekilde düzenler.