Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Faiz masraflarından kaçınmak için aylık bakiyenizin tamamını ödemeyi hedefleyin. Yapamazsanız, minimum tutarınızdan fazlasını ödemek, bileşik faizin etkisini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Gereken minimum tutarın üzerinde ödeme yapmak her zaman en iyisi olsa da, minimum tutarın nasıl hesaplandığını ve ödeme yapmazsanız ne olacağını anlamalısınız. Kredi kartı düzenleyicileri farklı yöntemler kullanır, ancak geçerli olan bazı genel ilkeler vardır. İşte bilmeniz gerekenler:

Kredi Kartı Minimum Ödeme İpuçları

Gecikme ücretleri gibi ceza ücretleri ve vadesi geçmiş tutarlar genellikle hesaplamaya eklenir. Bu, minimum ödemenizi önemli ölçüde artıracaktır.

Minimum Tutardan Fazla Ödeme

Mümkünse minimum tutardan fazlasını ödeyebilirsiniz ve ödemelisiniz. Yalnızca minimum tutarı ödemek, kredi kartı bakiyenizi ödemenin en pahalı yoludur. En uzun süreyi alır ve bakiyenizi tamamen ödediğinizde daha fazla faiz ödersiniz. Aslında, minimum ödemeyi yapıyorsanız ve her ay alışveriş yapmaya devam ediyorsanız, bakiyeniz küçülmek yerine büyür. Bu, kendinizi borca sokmanın en hızlı yollarından biridir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Çoğu kredi kartı, her ay yalnızca minimum ödeme yapmanızı gerektirir; bu genellikle sabit bir tutar, genellikle bakiyenizin bir yüzdesidir. Minimum tutarı ödemek caziptir, özellikle bütçeniz kısıtlıysa, ama şimdi ne kadar az ödersen, daha sonra o kadar çok ödeyeceksin.

Bu, ay için minimum ödemenizi hesaplamak için kullanılacak yöntem;  ödenmemiş bakiyenizin yüzdesidir. Aylık ödemeniz, girdiğiniz mevcut ödenmemiş bakiyenizin yüzdesi olarak hesaplanır.

Kredi Kartınızın Ekstresi Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi kartı sözleşmenizi okuyarak kredi kartı kurumunun hangi yöntemi kullandığını öğrenebilirsiniz. Minimum ödemeniz nasıl hesaplanır?  Veya Ödeme Şekli başlıklı bölümü arayın. Bir müşteri hizmetleri temsilcisi de size yardımcı olabilir.

Minimum Ödemeniz Ne Zaman Tam Bakiyeniz Olabilir?

Kartı veren kuruluşun bakiyenizin tamamını ödemenizi isteyebileceği bazı durumlar vardır:

Hesabınızdan kesinti yapılırsa, artık aylık ödeme yapma lüksünüz olmayacak ve kredi kartı şirketi tüm bakiyeyi talep edecektir.

Bir kredi kartınız varsa, minimum ödemeniz kredi kartındaki tüm bakiyedir. Ödeme kartları, doğası gereği, kredi kartı bakiyesini aydan aya taşımanıza izin vermez, bu nedenle her ay bakiyenin yalnızca bir kısmını ödemenize izin verilmez

Minimum Ödemenizin Artma Sebepleri

Bakiyenizdeki artışın yanı sıra, minimum ödemenizin bir aydan diğerine artmasının birkaç başka nedeni daha vardır:

  • Önceki bir ödemede gecikmişsindir.
  • Kredi limitinizi aşmış olabilirsiniz.
  • Faiz oranınız veya APR’niz arttı ise minimum ödeme rakamınız artabilir.
  • Kredi kartı şirketi, hesaplamada kullanılan yüzdeyi bir şirket politikası ya da BDDK prosedür değişikliği sebebi ile değiştirebilir.

Minimum Ödemenizi Kaçırırsanız Ne Olur?

Aylık minimum ödemenizi kaçırırsanız veya minimum tutarın altında ödeme yaparsanız, kredi kartı şirketi sizden gecikme ücreti alabilir. Minimum ödemenin eksik olması, bakiyenizdeki herhangi bir promosyon faiz oranından vazgeçtiğiniz anlamına da gelebilir. Arka arkaya iki minimum ödemeyi yapmazsanız,sonra kredi kartı şirketi faiz oranınızı ceza oranına yükseltebilir.

Minimum ödemeniz 30 günden fazla geciktikten sonra, kredi kartı düzenleyicisi geç ödemeyi kredi bürolarına bildirecektir. Bu geç ödeme kredi raporunuza kaydedilecek ve birkaç yıl boyunca kalacaktır. Kredi puanınız, özellikle geç ödeme eklendikten sonraki ilk birkaç ayda etkilenebilir.

Daha önce kaçırılan ödemeler, ödenmesi gereken mevcut minimum ödemeyi artıracaktır. Sadece mevcut ve kaçırılan minimum ödemeleri yapmanız gerekmeyecek, aynı zamanda hesabınızı tekrar iyi duruma getirmek için ödemeniz gereken tutara bir gecikme ücreti de eklenecektir. Asgari ödeme, kaçırılan her ödemede arttığı için, ödemelerinize yetişmek gittikçe zorlaşır.