Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı almak, başvuru formunu doldurup kartı almak kadar kolay değildir. Kredi kartı düzenleyicileri, her kredi kartı başvurularında kullandıkları kriterlere sahiptir.   Bir kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce, bir kredi kartı almaya nasıl hak kazanacağınızı bilmeniz gereklidir.  Bu şekilde, onaylanma şansınızı tahmin edebilir ve reddedilme olasılığınız yüksekse, kredi alma şartları düzelterek başvuru tarihini değiştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Alma Yaşına Sahip Misiniz?

Yasal yaş kendi başınıza bir kredi kartına sahip olmanız için geçerli kimlik yaşınızdır.  Bir kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız resmi başvuru yaşı 18’dir. Ancak bazı bankalar velilerin gözetiminde ek kart çıkartabiliyor.

Gelir Durumunuz Ve Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı almaya hak kazanmanız için en öncelikli şart kendi gelirinizin olmasıdır. . Güvenilir bir gelir kaynağına sahip olmak, kredi kartıyla yaptığınız alışverişleri ödeyebilmenizi sağlar. Sadece gelir kaynağınızın olması yeterli değildir. Aynı zamanda aylık geliriniz de istediğiniz kredi limiti için yeterince yüksek olması gerekir.

Olumlu Bir Kredi Geçmişi

İyi bir kredi geçmişi, bir kredi kartı için onay almanıza yardımcı olacaktır. Kredi puanınız ne kadar iyi olursa, onaylanma olasılığınız o kadar artar.

Bazı bankalar ya da kurumlar, yalnızca kusursuz kredi raporları olan başvuru sahiplerini onaylar. Son iki yıl içinde geç ödemeniz yoksa ı başvurunuz genellikle onaylanacaktır.

Belirli bir kredi kartı veren kurumunda negatif bir kredi geçmişine sahip olmak, aynı kartı veren kuruluş tarafından onaylanmanızı önleyebilir.

En iyi kredi notuna sahip değilseniz endişelenmeyin, Kötü bir kredi geçmişine sahip başvuru sahiplerini onaylayan bankalar var.

Diğer Banka Kredi Kartı Limitleriniz

Kredi kartı veren kurumlar, başvurunuzu onaylamadan önce diğer kredi kartı bakiyelerinizin ve kredilerinizin tutarını dikkate alacaklardır.

Eğer kredi kullanımın çok yüksek ise risk grubuna girdiğinden Red alabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu kredi limitinizin % 30’unun altında tuttuğunuzda sorunsuz kredi notu ile devam edebilirsiniz.  .

Bir kredi kartı düzenleyicisi, diğer borç ödemelerinize bağlı olarak başka bir kredi kartı bakiyesi alıp alamayacağınıza karar vermek için borcunuzu gelirinizle karşılaştırabilir. Borç ve gelir oranının yüksek olması, başka bir kredi kartı bakiyesini geri ödemek için yeterli geliriniz olmadığını gösterir.

Teminatlı Kredi Kartı Avantajınızı Değerlendirin

Teminatlı kredi kartı, onaylanabilmeniz için kredi limitinize karşı bir güvenlik depozitosu göstermeniz gerekir. Yaklaşık bir yıllık düzenli ödemelerden sonra, kredi raporunuza başka olumsuz bilgilerin eklenmediğini varsayarak, teminatsız bir kredi kartı almaya hak kazanabilirsiniz.

İlk Kez Kredi Kartı Alacaklara Tavsiyeler

İlk kredi kartınızı almak çok büyük bir adımdır. .Kredi kartlarının nasıl çalıştığını ve bir kredi kartını sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağınızı zaten biliyor olabilirsiniz, ancak şeytan ayrıntılarda gizlidir. Kredi kartı başvurunuzdan önce tavsiyelerimize kulak kabartın. Daha hızlı kredi kartı almanıza yardımcı ipuçlarımıza aşağıda ulaşabilirsiniz;

Kredi kartı almanın en iyi zamanı, ihtiyacınız olmadan önceki zamandır. Satın alımlarınızı ödemek için gerekli gelire sahip olduğunuz, üniversite veya mezuniyetten kısa bir süre sonra öğrenci kredi kartıyla başlamak harika bir seçimdir.

Herhangi bir kredi geçmişiniz yoksa ilk kredi kartınızı almak zor olabilir. Banka kartı hesabınızın olduğu bankanın bir şubesini ziyaret etmeyi düşünün. Finans uzmanı ile yüz yüze konuşun ve kredi geçmişinizin olmadığını ancak kredi kartıyla bir kredi kartı oluşturmaya başlamak istediğinizi söyleyin.

Az limit ile başlayın, ödemeleriniz düzenli olsun ki; kredi notunuz yükselsin.  Çünkü ilk kez kredi kartı kullanacaksanız, kredi notu gelecek kredi başvurularınızı etkileyecektir.

Güvenli bir kredi kartı için çevrimiçi olarak da başvurabilirsiniz.  Bu kartlar, kredi notu oluşturmuş başvuru sahipleri için tasarlanmıştır. Ancak kim bilir gelir vb kriterleriniz ile küçük bir limitte dahi olsa onay alma şansına sahipsiniz.