Kredi Kartı Aidatı İadesi

Para iadeleri söz konusu olduğunda, bir banka ile müşteri arasındaki etkileşim gergin olabilir veya güven inşa etmek için bir fırsat olabilir.

Bir müşteriye para iadesi yaptığımda işlemciler ücret iade eder mi?

Bazıları iade eder ve bazıları iade etmez. Aşağıda Paypal örneğini verdik ancak ülkemizde kredi kartı aidatı uzun yıllardır bir sorun teşkil ediyordu. Hatta kredi kartı aidatlarını iade almak isteyen kişiler gerekli gördüklerinde mahkemeye de başvuruyordu. BDDK bu sorun ile ilgili en uygun çözümü üretti.  Tüketici Haklarına istinaden bankalar yeni bir uygulamaya evet demek zorunda kaldılar.

PayPal Geri Ödemelerde Ücret İade Etmiyor! PayPal 2019’da ücret politikasında bir değişiklik yaptığını duyurdu. Kısacası, bir müşteriye PayPal aracılığıyla para iadesi yaptığınızda, işlem için başlangıçta ödediğiniz işlem ücretlerinden hiçbirini almayacaksınız.

Bu PayPal ile sınırlı değildir. Aslında, birçok işlemci ücretlerinizi korur. Pay Pal’dan geçiş yaptığınız için işlemcilerin otomatik olarak ücretleri iade edeceğini düşünme hatasına düşmeyin. Gerçekte, bu ücretleri size aktaran bir fiyatlandırma modelinde olmanız ve geri iade ücretlerinizi basitçe cebe indirmeyen bir işlemciye sahip olmanız gerekir.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

Üç şekilde kredi kartı aidatı iadesi yapılabilir.

 • Kartın bağlı bulunduğu bankaya itiraz dilekçesi ile başvuru yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine hesap ekstresi ile başvuru yapabilirsiniz.
 • E-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetlerine gidebilirsiniz. Kredi kartı aidatı iade başvurunuzu buradan gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru için; iade talep edeceğiniz kredi kartına ait ödediğiniz aidat dekontunu almanız gerekir. Hakem heyeti tarafından size verilecek dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Sonra dilekçe ve dekontu hakem heyetine teslim ederek şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Talebinizi alan hakem heyeti gerekli başvuruları yapacaktır. Ortalama 15 iş günü içerisinde tarafınıza dönüş yapılır.

E-Devlet Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı iadesi başvurusu aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir.

 • İade talep edeceğiniz kredi kartına ait ödediğiniz aidat dekontunu alın.
 • E-devlet şifrenizle giriş yapın. Bireysel Başvuru Hakem Heyeti sayfasına ilerleyin.
 • Yeni Başvur butonunu tıklayın.
 • Açılan sayfada istenen bilgileri doldurun ve istenen evrakları sisteme ekleyin.
 • Başvurunun ardından 30 iş günü içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır. Gelen maili alacaklı olduğunuz bankaya ileterek kredi kartı aidat iadenizi alabilirsiniz.

Alınan Kredi Kartı Aidatının Geri Ödenmesi Ne Şekilde Gerçekleşir?

Tüketici heyetleri bizi koruyan birçok maddeyi hayata geçiriyor.  Kredi kartı aidatı yasal bir zeminde alındığından; bankaların kredi kartı aidatı ya da üyelik bedeli, iade etme zorunluluğu da ortadan kalkmış gibidir. Çünkü işlemler yönetmeliğe uyarak hareket ediyor.

Geçmişte alınan kart aidatlarıyla ilgili duruma göz atalım. . 2014 Ekim ayından önce alınan kart aidatları konusunda genelde tüketici hakem heyetleri ve mahkemeler genelde bankalar aleyhinde karar vermektedir. , 2014 Ekim ayı öncesi alınan kart aidatlarını geri almak isterseniz yine de şansınızı deneyerek tüketici heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankaların Aidat Talep Edemeyeceği Durumlar Nelerdir?

 • Sanal olarak oluşturulan kredi kartları iadesi söz konusu değildir.
 • Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapılmayan kredi kartlarına ait aidatlar iade edilmez.
 • Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartlarına ait aidat iadeleri yapılmamaktadır.