Konut Sigortası Zorunlu Mu? 

Evinizin güvence altında tutulması için uygulanmakta olan konut sigortası, hırsızlık, doğal afet ve yangın durumlarına karşı maddi zararların karşılanmasını sağlamaktadır. Sigorta poliçesi, riskli durumların azaltılması aynı zamanda oluşan beklenmedik durumlara karşı da korunmasında etki olacaktır. Doğal afet ve yangın durumlarında ise zararın karşılanmasını sağlayacaktır.

Konut Sigortası Teminatları Nelerdir? 

Konut sigortası, yaygın kullanılan 3 tip özelliğe sahiptir. Konut ve eşyanın zarar görmesi durumlarına karşı maddi hasarın temin edilmesini sağlayan teminatlar, ek primlerle güçlendirilerek, sigorta alanının daha kapsamlı olmasını sağlamaktadır. Konutların doğal afet ve dış etmenlerden kaynaklı zarar görmesi durumunda, konut sigortası devreye girerek zararın karşılanmasını sağlar. Ancak zararın ne olduğu ve nasıl olduğu da teminat nitelikleri arasında yer almaktadır.

  • Yangın teminatı evde ve yapıda çıkan yangının zararlarını karşılamaktadır.
  • Sel ve su baskını teminatları yağış sonrası su basmalarındaki zararları karşılar.
  • Deprem teminatı DASK sigortasını kapsayarak, depremden kaynaklı oluşan hasarın ve zararın karşılanmasını sağlamaktadır.
  • Hırsızlık teminatı, evde bulunan eşyaların çalınmasıyla devreye girer.
  • Grev, ayaklanma ve savaş durumlarında da halk hareketleri teminatları devreye girmektedir.

Konut Sigortası Kimlere Zorunlu Tutulur? 

Konut sigortası zorunlu mu; Ev ve konutların zarar görmesi durumunda karşılanacak olan zararı sigorta üstlenmektedir. Bu durumlarda kişinin bankadan kredi çekmesi durumunda, banka konutun sigortalı olmasını talep edebilir. Yüklü masrafların oluşacağı deprem, yangın ve sel gibi afetlerde evin güvence altında tutulacağından emin olmak isteyebilmektedirler. Bunu dışında DASK zorunlu tutulan bir deprem sigortasıdır. Ancak konut sigortası kişilerin kendi rızalarıyla yapabilecekleri bir sigorta konumundadır. Kredi işlemleri onaylanan kişilerin konut sigortası yapması da zorunlu tutulabileceği için banka aracılığıyla da sigorta işlemleri yapılabilmektedir.

Konut Sigortası Ve Dask Nedir? 

Konut sigortası, genel kapsamıyla evde olabilecek durumların tamamını kapsayabilir. Örneğin hırsızlık, yangın ve elektronik arızadan kaynaklı oluşan zararlara da konut kredisi bakabilir. Ancak DASK sadece doğal afetlerden deprem durumlarına bakmaktadır. Konut kredisinde konut sigortası neden zorunludur;  ilk olarak doğal afet durumlarıyla  konutun zarar görebileceğini bankalar garantilemek istemektedir.

DASK Sigortası Teminat Kapsamı 

DASK sigortası deprem üzerinden oluşan zararları kapsamaktadır. Aynı zamanda devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Her vatandaşın yaşadığı evin DASK sigorta garantisi olması gerekmektedir. Konut kredisi kişinin kendi rızasına kalmış, kapsamlı her afet ve konuta zarar verici dış etmenleri barındırmaktadır.

Konut Kredisi İle DASK Yaptırmak 

Konut kredisi ile dask yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Konut kredisi almadan, Destek evimden taksitle ev seçeneklerine bakabilirsiniz.  Bankalar, hem dask hem de konut sigortasını kredi verdikleri kişiye yaptırarak, evin güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Destek evim sizi bunlara zorunlu tutmaz.  Sigorta işlemleri sadece DASK dışında zorunlu olmamakla birlikte sigortanız siz her zaman güvence altında tutacak temel belgelerden biri olacaktır.

Leave a Comment