Kira Öder Gibi Taksitle Ev Sahibi Olun!

Bu önemli sorunun cevabını merek eden çok sayıda kişiye iyi haber geldi. Ev sahibi olmak isteyenlere müjde banka kredisi çekmeksizin metre kare bazında ve yahut sertifika ile evin bir bölümünü satin alarak ev sahibi olabilmek mümkün. Senelerce kira ödeyerek bir evde ikamet eden bireyler banka kredisi kullanarak ev sahibi olma hayal etmektedir. Ev sahibi olmak için banka kredisi çekmek istemeyen bireyler kredi kullanmadan ve taksit ödeyerek ev sahibi olabilecekler. Ülke ekonomisinde önemli rol oynayan konut sektörü geçtiğimiz yılın başında yükselen faiz oranları nedeniyle duraksama yaşamıştır. Piyasalara olumsuz olarak yansıyan bu durum Ağustos ayı itibari ile bankaların konut kredileri faiz oranlarında indirime gitmeleri ile düzelmiştir. Yıl sonu itibariyle bankaların ard arda ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizlerini düşürmeleri buna ek olarak yapılandırma ve finansman imkanı sağlamalarıyla konut alımları hız kazandı.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirim yapmış olsalar dahi bazı bireylerin bu faiz oranları ile ev sahibi olmaları mümkün olmamaktadır. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin bankadan konut kredisi çekebilmesi için alacağı evin en azından %25’ine karşılık gelen kısmını peşinat olarak ödeyebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle birikime sahip olmayan dar gelirli vatandaşlarımız ev sahibi olamamktadır. Bu duruma çözüm getirmek amacıyla Gayrimenkulde sertifikalı satış görüşmeleri yapılmaya başlanmış ve bu görüşmeler tamamlanarak resmi gazetede yayımlanmıştır.

Gayrimenkulde Sertifikalı ve Metrekare Satışı

Bu uygulanmanın asıl gayesi kentsel dönüşüm projelerinde ihtiyaç olan finansman desteğinin karşılanmasıdır. Bu sistem ile devlet ve belediyeler belirli yerlerde kentsel dönüşüm projelerinde isteyenlere metrekare metrekare isteyenlere sertifikayla evin bölümleri satışa sunulacak. Satışa sunulacak olan evin bir evin değeri metrekare bazında belirlenecek ve bu metre kareleri dilediğiniz kadar satın alabileceksiniz.

Örneğin seçtiğiniz evin metrekare fiyatı 1500 lira olarak belirlendi siz bu metrekare değerinde ne kadar yatırım yapmak istiyorsanız o kadar satın alabilirsiniz. Alacağınız metre kare miktarı kentsel dönüşüm  projesinde  yapılan bir evin metrekaresine eşit olduğunda istediğiniz metre karedeki evin sizin olmasını isteyebilirsiniz. Sertifikalı satış sistemi benzer şekilde işlemektedir. Sertifikalı satış sisteminde evin odaları metrekaresine göre bölünmektedir.

Evin her odası ve evin diğer bölümleri için ayrı ayrı sertifikalar hazırlanmaktadır. Sizlerde yatırım yapmak istediğiniz miktara göre bu bölümlerden dilediğinizi alabilirsiniz. Aldığınız sertifikaların metrekarelerinin toplamı bir dairenin metrekaresine denk geldiği vakit istediğiniz daireyi alabilirsiniz. Bu sistemin diğer bir artısı kira getirisinin olmasıdır. Satın almış olduğunuz metrekare ve yahut sertifika miktarına göre evin ne kadarı size ait ise size o oranda kira getirisi olacaktır.

Sistem Nasıl İşliyor?

Bireylerin yatırım yapabilmelerini kolaylaştırıp ev sahibi olmalarını sağlayacak olan bu sistem uygulanması kolay,mantıklı ve çok ekonomik olacaktır. Buna ilaveten bu sistem kentsel dönüşüm projeleri için ayrılması gereken bütçeyi azaltmaya katkısı olacaktır. Bu sistem ile yapılacak uygulamalarda projeler bulundukları bölgelerdeki üniversiteler ile iş birliği yaparak yaşam alanları ve gerekli koşulları oluşturulmasında üniversitelerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanılacaktır. İnsanlar için en iyi yaşam koşullarının hazırlanmasını hedefleyen kentsel dönüşüm projeleri bu sayede tam anlamıyla hedefine ulaşacaktır. Bu proje kapsamında faaliyet gösterecek inşaat firmalarının bu evlerin satış işlemleri ve ödemelerin yapılması için bir banka ile anlaşma zorunluluğu vardır. Bu mütakip bu projelerden ev ve yahut sertifika almak isteyenler işlemlerini bankalar üzerinden yürüteceklerdir.

Bu projelerden kredisiz olrak taksitle ev alma imkanına sahip olabileceğiniz gibi aynı zamanda satın almış olduğunuz sertifikaları ikinci el piyasalarda ya da  borsada değerlendirebilirsiniz. İkinci el piyasada değerlendiremediğiniz sertifikaları proje bitiminde inşaat firmasına satabilmektesiniz.

Kira Öder Gibi Taksitle Ev Almak İstiyorum Diyenlere  EMLAK GYO Kampanyaları

Kira öder gibi taksitle ev almak istiyorum diyenlere bir destekte Emlak GYO’dan geldi. En düşük faiz oranı ile ev kredisi veren bankalardan bile daha düşük faiz oranı ve vadeler le gündem yaratan Emlak GYO, bu sene 60 ay vadeli ve sıfır faizle ev almak isteyenlere umut olacaktır. Binlerce kişiyi ev sahibi yapan bu kampanyanın 2020 yıllarında da devam edeceği ümit ediliyor. Taksitle ev sahibi olmak istiyorum diyen kişiler satışa çıkan 2+1 ya da 3+1 evlerden en uygun olanını seçip kira öder gibi aylık taksitlerini ödeyeceklerdir.

Konut kredilerindeki aylık ödemelerin yüksek olmasından dolayı ev satın alamayan ve bu nedenle kira öder gibi ev almak istiyorum diyenlere bu proje ile 20 yıla kadar vadeli konut kredisi verilecek. Bu projenin kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için çok uygun bir proje olduğunu hatırlatır,kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtiriz. Buna ek olarak ŞekerBank 30 yıl vade ile konut kredisi vermektedir. Bankaların faiz oranları da incelenerek konut kredisi çekilebilir. Ziraat bankası da yeni yılda 0,98 faiz oranı ile kredi vereceğini duyurmuştur. Firmalardaki konut stoklarının eritilmesini sağlamak amacıyla Halkbank’ta faiz oranını 0,98’e indireceğini bildirmiştir. Detaylar ile tekrar size bilgilendireceğiz.