Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar?

Öncelikle hesap numarası nedir ve ne işe yarar bu konu üzerinde duralım.  Hesap numarası, yönlendirme numarasıyla bağlantılı olarak çalışır. Banka ile ilişkiniz başladığında ve sizin banka ile ilişkilerinizi tanımlamak üzere bir nevi isminiz gibi hesap numaranı oluşturulur.

Banka ile ilişkiniz hesap numaranız üzerinden yürütülecektir. Banka sizi bu hesap numarası ile tanımlayacaktır.  Banka işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan bu numara özellikle internet üzerinden yapılan işlemlerde büyük önem arz eder.

Banka kart numaranız 16 hanelidir. Bankamatik kartınız numaralarının altında adınız ve soyadınız yer alır. Bu 16 hanenin ilk 4 rakamı şube numaranızdır. Diğer 12 hane ise hesap numaranızdır.

Hesap numarası önemli bir detaydır. Örneğin aynı bankada iki hesabınız varsa; bankanın yönlendirme numaraları çoğu zaman aynıdır. Ancak hesap numaralarınız farklı olacaktır.

*** Hesap numaranız, hesabın bulunduğu banka içinde veya bankacılık kurumları arasında akla gelebilecek her bankacılık işlemi için gereklidir.

Bir bankanın yönlendirme numarasını herkes ulaşabilir. Ancak hesap numaranız size özeldir.

Bu sebeple, Sosyal Güvenlik numaranız veya PIN kodunuz gibi, onu korumak önemlidir.

Bankamatik Kartın Üzerinde Yer Alan Hesap Numarası mı?

Bankaların hesap numaraları bir prosedüre göre belirlenir. İlk 4 hane banka kodudur ve sonraki 12 hane ise hesap numaranıza işaret eder. Güvenlik açısından kartınızı korumanız önemlidir.

Ayrıca karttın üzerinde bir IBAN numarası da bulunur. IBAN numarası günümüzde en faal kullanılan rakamlar dizisidir. Para transferlerinde çok önem arz eder.

IBAN numarası 26 hanelidir, TR ile birlikte ilk 10 hane çıkaralım. Kalan 16 hanede hesap numarası ve ayrıca yine 4 hane şube kodu, 8 hane müşteri numarası ve 4 hane ek hesap numarasını ifade etmektedir.

Banka Hesap Numaralarına Nasıl Ulaşabiliriz?

Aşağıda listede yer alan bankalardan bankamatik kartlarına sahipseniz ve hesap no ve Iban numaranızı öğrenmek istiyorsanız, nasıl öğrenebileceğinize dair aşağıda bilgiler paylaşıyoruz. Bankamatik ve kredi kartlarının üzerindeki rakamlar ile birçok işlem yapılabilir.  Online sistemlerin oldukça geliştiği günümüz dünyasında eft ya da havale işlemlerinde hangi numaraları kullanmanız gerekiyor öğrenmek istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

En yoğun olarak para transferi ya da eft yaparken kullanıldığının altını çizdik.  Birçok banka kartı üzerinde yer alan 16 hanenin ilk 4 hanesi hesabınızın bulunduğu banka şubesine aittir. Geri kalan 12 rakam ise hesap numaranızı gösterir.

Kart üzerinde yazmayan hesap numaraları ya da IBAN numaralarını bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak edinebilirsiniz. Ya da mobil bankacılık kullanıyorsanız, birkaç dakika içinde hesap ya da Iban numaralarınıza ulaşabilirsiniz.

Bankamatik kartlar genelde Visa karttır bu ne demektir? Yani 4 rakamı ile başlar. Master kartlar ise 5 rakamı ile başlayacaktır.

  • Ziraat Bankası Hesap No
  • Halkbank Hesap No
  • Yapı Kredi Hesap No
  • İş Bankası Hesap No
  • HSBC Hesap No
  • TEB Hesap no
  • Akbank Hesap No
  • Garanti Bankası Hesap No

Bankalarınızın şubeleri, müşteri hizmetleri ya da ATM’leri aracılığı ile hesap numaranıza, IBAN numaranıza ya da ihtiyacınız olan farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.