Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Yığma yapı nedir; Asıl adı kargir olarak bilinen halk arasında kagir olarak adlandırılan yapılarak, taş, tuğla veya betondan yapılan farklı bir mimari taslağına sahiptir. Modern mimaride fazla kullanılmayan kargir yapılar, kolonlar taştan yapılarak sağlamlaştırılmış tek katlı ya da iki katlı müstakil evlerdir.

Kargir Ev Nasıl Yapılır?

Kargir evler, kolon yerine taş koyulan, tuğla ve betonla sağlamlaştırılan yığma yapılar olarak, kırsal bölgelerde kullanılan yapılardır. Nostaljik duruşuyla ilgi çeken yapı, daha çok ekonomik olduğu için tercih edilmektedir. Bu yapılarda taşıyıcı gövdeleri duvarlar, kolonları taşlar ve dış alanı tahtalar oluşturmaktadır. Kaya parçaları olarak kullanılan alt bölgedeki taşlar, yapının dayanıklılığı için oldukça önemlidir.

Kargir ev ne demek; Asıl adını Farsçadan alan kargir taş ve tuğladan olan yapı anlamı taşımaktadır. Ekonomik malzemelerle yapılan evler, alt kısmında bulunan dayanıklı taşların, çimentoyla birbirine yapışmasıyla mimaride kullanılmıştır. Taşın ve tuğlanın doğru konumlandırılması ve dayanıklılığı evin yıkılmazlığını garantileyecektir.

Kargir Ev Dayanıklı Mı?

Kargir ev, modern zamanlarda kullanılan bir yapı değildir. Kırsal yerlerde tercih edilen ve genellikle ekonomik malzeme kullanımından kaynaklı yapısal olarak yaygınlaşan yaşam alanlarıdır. Yığma yapılarda oluşabilecek herhangi bir duvar çatlağı yapının temelinin sarsılmasına neden olabilmektedir. Taşlar güç bağlantısı olarak kullanılsa da, modern mimaride kullanılan demir temeller olmadığı için dayanıklılığını zaman içerisinde yitirebilen, bakım yapılması gereken yapılardır.

  • Duvardaki çatlaklar yapının zarar görmesine neden olabilmektedir.
  • Taş kolonların taşıyıcı gücü ve konumlanması önemlidir.
  • Tavan ve taban yükünü duvarlar taşımaktadır.
  • Taş yüksekliği, yapının duvar formu ve yük ağırlığı hesaba katılmalıdır.
  • Temelde kullanılan taşların büyüklüğüne ve taşıma kapasitesine dikkat edilmelidir.

[ilgiliicerik icerik_id=”632″]

Yığma Ev Satın Alınmalı Mıdır?

Yığma ev kırsal alanlarda kullanılan taşınmaz yapılar olarak, alabileceğiniz ve nostaljik yapısıyla yaşam alanınızı genişletebileceğiniz mimariye sahiptir. Ancak yığma yapılar kısa ömürlü olabilir, bakımı yapılmadıkça kusurları artabilir. Yığma yapının sigortalı olması, duvarlarında çatlak ve ezilme olmadığına dikkat edilerek alınması tavsiye edilmektedir. Bazı yapılar çok sağlam görünse de iç çatlaklar da zarar verici olabilir.

Kargir Ev Tapu İşlemleri

Taşınamaz mal olduğu için tabusu olan yapılar arasında yer almaktadır. Maddi zarar görmediği ispatlandığı zaman kargır yapının tapu işlemleri başlatılacaktır. Ev yapısının tapu işlemleriyle birlikte yapılması için ipotek ve kiralama işlemlerine göre ayrı mercilerden belge alınması gerekmektedir. Aynı zamanda sigorta zorunluluğuna dikkat edilerek tapu işlemleri yapılmalıdır.

Kargir Evlerde Dask Sigorta Zorunludur

Kargir yapılarda, tapu işlemleri sırasında DASK poliçesine ihtiyaç duyulmaktadır. Dask sigortası için prim tutarı hesaplama yapılacaktır. Prim tutarı, teminat tutarı ve tarife fiyatı üzerinden Doğal Afet Sigortaları Kurumu ( DASK) işlemi yapılır. DASK sigortası yapılmış, güvenli evler Destek Evim’de. Size özel ödeme planıyla sigortanıza da maliyet ayırmanızı sağlayacaktır. İşlem hesaplama;

Yığma Kargir  Yapılar DASK

  1. Bögle 2.20
  2. Bölge 2.75
  3. Bölge 1.43
  4. Bölge 0.60
  5. Bölge 0.50

Leave a Comment