İzmir’de Konut Fiyatlarında Dalgalanmalar Devam Ediyor!

Ev almak birçok insanın hayalidir. Kira bedelini sürekli ödemek yerine kendine ait bir evde oturmanın konforunu yaşamak ister herkes. Tüm bu olayların üzerine ise konut fiyatlarıyla alakalı ayrıntılı araştırma yaparken ev alma hayalleri bulunanalar bu konuyla alakalı ayrıntılı incelemelerini öncesinde gerçekleştirirler. Bu araştırmalar içerisinde İzmir’de konut fiyatlarında dalgalanmalar devam ediyor olması bu konuyla ilgili olanların kredi ve birikim konusundaki hazırlıklarını değerlendirmeleri için edinmeleri gereken bilgidir.

Kredilerin Yükselmesi Konut Fiyatlarında Düşüşe Neden Oldu

Avantajlı konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimler ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir umut olarak ışık yaktı. Ancak kredi maliyetlerinde düşüş ortaya çıksa da ev fiyatlarında ise ciddi bir artışın gözlemlenmesi ortaya çıkmıştır. Bu durum kredilerin de düşmesiyle olan sevinci bir süreliğine söndürülmesine yetti. Oysa Eylül ayından itibaren İzmir ev fiyatları içerisinde bir düşüş ali gözlemlenmeye başladı. İzmir’de konut fiyatların yüzde 10’lara varan oranlarda gerçekleşen düşüşler ev sahibi olmayı bekleyen vatandaşları harekete geçirdi.

Öncesinde bankaların kredi fiyatlarında uyguladıkları indirimin ardından ev fiyatları yüzde otuza varan zamlar İzmir’den ev alma hayali kuran vatandaşları yine de duraksattı. Konut kredisinin yüzde 0.99’a yükselmesi ve bankaların genel olarak yüzde 1.05 bandının üzerinde kredi sağlamasından kaynaklı olarak bir dönem ev satışları ciddi anlamda durdu.

İzmir Genelinde Yüzde 10’luk Düşüşün Gerçekleşmesi

Mülk sahipleri ve inşaat firmalarının yüzde otuz oranında yaptığı zamlar piyasada ev almak isteyen müşterilerin gözünü korkutan ve hareketlerini engelleyen bir durum olarak meydana geldi. Dövizin ise bu süreç içerisinde sürekli artış göstermesinden kaynaklı olarak da satın alma durumunda değil nakitte kalmaya vatandaşlara sevk etti. Ancak Eylül ayının başından itibaren gerçekleşen fiyat aralıklarında ise düşüşler meydana gelmiş durumda. Bu düşüşler ise yüzde ona kadar çıkan fiyat aralıklarında. İzmir’den taksitle ev alma hayalleri olanlar için bu durum yeşil ışık yaktı.

İzmir’de Düşüşten Etkilenen Konutlar

Eylül ayı konut fiyatlarında düşük fiyatlarıyla giriş yaptı. İzmir’den ev almak isteyenler için durumun değerlendirme çabalarına giriş yapıldı. Türkiye’nin incisi sayılan bu güzel şehirde yüzde ona varan düşüşler ise müşterilerin yüzünü güldürdü. Seri ilan sitelerinin son 7 günlük performansına göre elde edilen bu veriler 1,5 milyon değer üzerinde evler için ise geçerli durumda değil.

Konut Fiyatlarında Düşüşler Devam Edecek

Yükselişin ardından gerçekleşen bu indirim sayesinde uzun zamandır beklenilen ev sahibi olma hayalleri bir adım daha yakın olarak müşterilerin elleri altındadır. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu kaostan sebeple ise fiyatların aşamalı olarak düşürmeye başlanacağı tahminler arasındadır. Destekevim sayesinde ise dilediğiniz evi uygun ödeme koşullarıyla sahip olabilmeniz mümkündür. Düşük taksit oranları sayesinde dalgalanmaların iyi takibini gerçekleştirerek hayalinizdeki eve sahip olmanız mümkündür.

Leave a Comment