En Çok Para Kazandıran 20 Meslek Dalı ve Kazançları Nelerdir?

En çok kazandıran işler sağlık, bilgi teknolojisi, yönetim, finans, mühendislik ve hukuk alanlarını içerir. Yüksek bir maaş almaya kararlıysanız, bu kariyer yollarından birini düşünebilirsiniz.

 1. Doktorlar ve Cerrahlar

Emeğinize karşılık veren yüksek maaşlı bir iş arıyorsanız, annenizin tavsiyesine uyun ve doktor olun.  Doktorlar ve cerrahlar, çalışma istatistiklerine bakıldığında, yüksek ücretli 20 meslek dalı sıralamasının  % 40’ına sahiptir.

Birkaç yüksek maaşlı doktor unvanı arasında psikiyatrisi, doğum uzmanı- jinekolog, cerrah ve anestezi uzmanı bulunur.

Doktor Maaşları taban 8 bin 057 türk lirası

 1. Diş Hekimleri

Diş hekimleri, hastaların diş ve diş etleriyle ilgilenir, diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi sorunları teşhis ve tedavi eder. Hasarlı dişleri onarabilir veya çekebilir. Çekilen dişlerin yerine implantlar veya protez gibi aletler koyabilirler. Diş hekimleri tipik olarak diş asistanları ve diş laboratuarı teknisyenlerini içeren bir ekibin parçası olarak çalışır.

Diş Hekimleri Maaşları taban 8 bin türk lirasıdır.

 1. Yöneticiler

İcra kurulu başkanları (CEO’lar) şirkete yön verir, hedefler belirler, politikalar oluşturur ve genel olarak kurumsal gemiyi yönlendirir. CEO’lar genellikle yönetim kurullarına rapor verirler ve işletme müdürleri (COO’lar) ve finans müdürleri (CFO’lar) gibi diğer liderleri yönetirler.

Üst düzey yöneticilerin istihdamının önümüzdeki on yıl içinde% 4 artması bekleniyor. Genel Müdür Maaşları taban 13 bin 307 türk lirasıdır.

 1. Havayolu Pilotları

Havayolu pilotları, uçağı uçurmaktan çok daha fazlasını yapar. Havayolu pilotları tipik olarak bir lisans derecesine sahiptir ve Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) uygun lisansa sahip olmalıdır. Çoğu kariyerlerine ticari pilotlar olarak başlar.

Havayolu pilotlarının istihdamının önümüzdeki on yıl içinde% 5 artması bekleniyor. Pilot taban maaşı 25 bin türk lirasıdır.

 1. Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri

Genellikle BT yöneticileri olarak adlandırılan bu profesyoneller, bir kuruluşun bilgi teknolojisinden sorumludur. Son dönemlerde bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yıl içinde% 10 artması bekleniyor.

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri Taban maaş 10 bin türk lirasıdır.

 1. Mimarlık ve Mühendislik Yöneticileri

Mimarlık ve mühendislik firmalarında çalışan bu yöneticiler, mühendis ekiplerini işe alır, eğitir ve denetler. Ayrıca, proje ekiplerinin ürün geliştirme planları geliştirme ve uygulama çabalarını koordine ederler.

İstatistiklere göre mimari ve mühendislik yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yıl içinde% 3 artması bekleniyor.

Mimar ve Mühendis Maaş taban 6 bin 905 türk lirasıdır.

 1. Reklamcılık, Promosyonlar ve Pazarlama Yöneticileri

Bu profesyoneller, tüketicinin ilgisini çekmek ve müşterileri için satışa dönüştürmek için çalışır. Aylık ortalama maaş tabanı 6 bin türk lirasıdır.

 1. Finans Yöneticileri

Finans yöneticileri, işverenlerinin uzun vadeli finansal sağlığını destekleyen planlar geliştirmek için verileri analiz eder. Ortalama maaş tabanı 7 bin ile 15 bin türk lirası aralıktan bahsedebiliriz.

 1. Eczacılar

Hekimlerin ilaç siparişlerini yorumlar, olası ilaç etkileşimlerini analiz eder, sigorta kapsamına ilişkin sorunları çözer, ilaçları standartlara göre dağıtır, teknisyenleri eğitir ve denetler ve hastaları ilaçların kullanımı ve yan etkileri konusunda eğitir.  Devlet bünyesinde yaklaşık 5 bin türk lirası bir maaş görülmektedir.

 1. Veteriner

Veteriner fakültesini bitirerek veteriner olduğunuzda yaklaşık 6 bin türk lirası aylık kazanca sahip olabilirsiniz.

 1. Bilirkişi

Uzmanlık alanına sahip kişiler bilirkişi olabiliyor. 9-10 bin türk lirası aylık kazanca sahiptirler.

 1. Yaşam Koçu

En popüler meslek gruplarından biridir.  Seans ücreti 150-200 türk lirasıdır.  Ve danışan sayısına göre kazanç değişir.

 1. Tercüman

Bakanlık gibi belli bir bünyede iş bulduysanız kazancınız 8 bin türk lirası olabilir.

 1. Diyetisyen

Beslenme ve diyetetik bölümlerinden mezun olan kişilerin devlet bünyesinde çalışanları 4 bin türk lirası kazanabiliyor.  Ancak özel bir muayenehane açarsanız o zaman 8 bin türk lirası gibi bir rakam kazanma şansınız var.

 1. Avukatlar

Müşterilere yasal hakları ve sorumlulukları konusunda tavsiyelerde bulunan ve en iyi eylem tarzını belirlemek için yasaları ve yasal sorunları analiz eden bireyleri, kuruluşları veya devlet kurumlarını temsil eder. Aylık kazançları 10 bin türk lirasından az değildir.

 1. İnsan Kaynakları Yöneticileri

Bu profesyoneller, işverenlerin işe alma, görüşme ve işe alma süreçlerini yönetmenin yanı sıra çeşitlilik ve dâhil etme çabaları konusunda danışmanlık yapar. Şirketlerde en çok kazanan gruplardandır. Aylık kazançları en düşük mertebede dahi 6 bin türk lirasıdır.

 1. Eğitim ve Geliştirme Yöneticileri

Eğitim ve geliştirme yöneticileri, kuruluşlar için eğitim programları oluşturur ve denetler. Aylık gelirleri 6-8 bin türk lirası arasında değişebilmektedir.

 1. Bilgisayar Ağı Mimarları

Ağ mühendisleri olarak da adlandırılan bu BT uzmanları bilgisayar ağları tasarlar ve oluşturur. Aylık kazançları 10 bin türk lirasının üzerindedir.

 1. Sosyal Medya Uzmanları

Günümüzde en popüler mesleklerden biridir.  Aylık kazancı 4 müşteri varsa en az 8 bin türk lirasıdır.

 1. Plates, Yoga Eğitmenleri

Günümüzde sağlıklı yaşam hepimiz için öncelikli olduğundan ruh ve beden sağlığına destek bu meslekler popüler ve iyi kazandıran meslekler arasında yer alıyor.  Aylık kazançları 4-8 bin arasında değişebiliyor.