Diyarbakır’da Kiralara Zam! 1.000 TL’lik Evin Kirası 4.500 TL’ye Fırladı!

Okulların yeniden eğitime başlayacak olması ve memurların tayin döneminin başlaması gibi nedenler gerekçe gösterilerek Diyarbakır’da ev sahipleri tarafından kira fiyatlarında fahiş oranda artışlar yaşanmaya başladı. Daha önce Diyarbakır kira ne kadar diyenlerin kiralık konutta arama yapması üzerine ev sahipleri kiraları bin liradan 4 bin 500 liraya kadar yükseltti.

Kiralar Yüzde 300 Zamlandı

Yeni konut yapılacak alan konusunda ve imar konularında problemler yaşayan kentte var olan evlerin fiyatlarında ki fahiş artış hem kiracıları hem de emlak sektörünün tepkisini çekiyor. Diyarbakır kira maliyeti açısından değerlendirildiğinde ülkede son dönemde en fazla artış yaşamasından kaynaklı olarak en yüksek il oldu. Fırsatçılar tarafından yüzde 300 oranında zamlanan kiralar nedeni ile ev arayan ama bulamayan vatandaşlar ve emlakçılar kiralardaki fahiş artışların durdurulmasını ve fırsatçılara bu konuda yaptırımlar uygulanması talep ediliyor.

Vatandaş Kira Öder Gibi Ev Sahibi Oluyor

Kiralardaki bu artış sonrası birçok vatandaş fahiş oranlarda kira ödemek yerine faizsiz ve hiç peşinatsız konut imkanı sunan destekevim projesi kapsamında Diyarbakır ev alma kararı veriyor. Banka kredisine gerek kalmadan faizsiz ev alma modeli üzerinde yoğunlaşan vatandaşlar faizsiz finansman desteği sağlayan destekevim projesi ile ev sahibi oluyor. Binlerce aileye yeni evlerinin kapısını açan projeden ev almak isteyenler üç farklı yöntem seçeneği ile yararlanıyor.

Ödeme Planını Kendiniz Yapıyorsunuz

İlki çekilişli yöntem, yöntemde alacağınız ev için ödenmesi gereken taksitleri bütçenize göre siz belirliyorsunuz, evinizi teslim alacağınız tarihi noter huzurunda yapılan çekiliş belirliyor. Ev almak isteyenlere sunulan diğer seçenek sabit planlı yöntem, yöntemde evinizi teslim alacağını tarihi ve ödeme planlarını kendi bütçenize göre kendiniz belirliyorsunuz.

Destekevim’den Ev Almak İsteyenlere Avantaj

Konut değer artışlı yöntemde ise teslim alacağınız tarihte şayet evin değeri artmışsa evin fiyat artışı ya da daha yüksek bedelde bir ev almak istediğinizde yöntemin toplam tutarının yüzde 20’si kadar geri ödeme tutarında artış yapabiliyorsunuz. Bu işlem için destekevim tarafından herhangi bir şekilde hizmet bedeli ücreti talep edilmiyor ve konutun teslimat süresi de uzamıyor.

Projeye Yoğun İlgi

Almak istediğiniz evin fiyatını siz belirliyorsunuz, peşinatlı ya da peşinatsız seçenek ile ne kadarlık taksit süresi ve aylık ödemeleri bütçenize göre belirliyor ve destekevim projesi kapsamında bir sözleşme imzalıyorsunuz. Ardından destekevim istediğiniz yerde ki beğendiğiniz evi almanız için size finansman sağlıyor. Bu sistemi araştıran ve şartlarını belirleyenlerin Diyarbakır’da ev sahibi olması kolaylaşıyor. Bin liralık eve 4 bin 500 lira kira ödemek yerine insanlar istedikleri şartlarda istedikleri evi satın alıyor. Yalnız kiracılar değil Diyarbakır’da yatırım yapmak isteyenlerinde tercih ettiği proje son dönemde yoğun ilgi görüyor.

Leave a Comment