Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüz şartlarında sosyal devlet ilkesinin grekliliklerinden biri olarak, ev sahibi olmak için çeyiz hesabı açıp bu hesapta belirli bir birikim yapanlar, ev alanlar devlet desteğinden yararlanabilmektedirler. Devlet destekli ev kredisi nasıl çekilir, 2020 yılında kredi çekmenin şrtları nelerdir bu ve bu gibi soruların yanıtlarına yazımızda ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisinde Yeni Dönem (0,64 Faiz)

Korona virus salgını sürecinde bankalarca duyurulan destek paketlerine 1 Haziran tarihinde yenileri eklendi. 4 adet destek paketi şeklinde oluşturulan kredilerin Içerisinde tatil kredisi, taşıt kredisi, sosyal destek kredisi ve ev kredisi almaktadır. Kamu bankalarınca sunulan destek kredileri;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank

müşterilerine sunulmaktadır. Düşük faiz oranları ve uygun ödeme şartları ile ev sahibi olmak isteyenler bu üç kamu bankasının şubelerinden 5 haziran tarihinde başvuru yapabilirler.

Sıfır ve ikinci el evler için çekilen kredilere 1 yıl geri ödemesiz ve 180 ay vade seçenekleri kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Sıfır ve ikinci el konutlarda aylık faiz oranları değişiklik göstermektedir. Sıfır evlerde aylık faiz oranı 0,64 iken, ikinci el evlerde bu aran 0,74 yükselmektedir. Böylece 100.000TL lik kredi ile sıfır konut almak isteyen vatandaş 180 ayın (15 yıl) sonunda totalde 171.000 TL ödeyeceklerdir. 100.000 TL ile ikinci el konut almak isteyen vatandaş ise 180 ayın sonunda totalde 183.000 TL geri ödeme yapacaktır.

Kişi başına verilecek kredi olanağı İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden konut kredisine başvuracaklar için kredi limiti en fazla 750.000TL, diğer illerimizdeki vatandaşlar için ise 500.000 TL’ye kadardır. Kredi kullanımlarında peşinet oranları ise yüzde 10’dan başlayacaktır. Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbankve Vakıfbank’ın kullandıracak olduğu yeni destek peketleri ile pandemic nedeniyle yavaşlayan ekonomiyi canlandırmayı amaçlamışlardır.

Aşağıda ki görsel Vakıfbank’ın http://www.vakifbank.com.tr/konut-hesabi.aspx? sayfası üzerinden alınmış faiz oranı tablosudur.

Evlilik Yardımı ve Çeyiz Hesabı

Yeni yasa kapsamında ilk defa konut sahibi olacakların yanı sıra 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara destek paketi bulunmaktadır. Türk Lİrası “Çeyiz Hesabı” açan bireyler 27 yaşına gelmeden önce ilk kez evlenmeleri durumunda devlet katkısı alabilecekler. Ena z 3 yıl boyunca birikim yapılması şartı ilebiriken miktarın %20’si kadar devlet desteği alabileceklerdir. Devlet desteği 5.000 TL’yi geçmeyecektir. Bu birikimlerinizi düğünmasrafalrını karşılamak için kullabileneceğiniz gibi bu birikim ile evinizide döşeyebilirsiniz.

Devlet desteği alabilmek çin öncelikle Tl cinsinden çeyiz hesabı açtırmanız gerekmektedir. Bu hesabın en az 3 yıl bekletilmesi sağlanması gereken koşullar arasında yer almaktadır.Bir örnek ile açıklamak gerekirse çeyiz hesabında 10.000TL’si olan kişilere 2.000 TL destek ödemesi yapılabilecek. Bu durum için sistemde 3 yıl kalma sözü verilmiş olması ve hesaba belirli dönemlerde olmak üzere düzenli olarak para aktarılması gerekmektedir.. Bu 3 yılın sonunda %20 devlet desteği verilecektir. Çayiz hesabı açarak devlet desteği almak isteyenlerin ilk defa evllik yapmış olmaları gerekmektedir. Bu kişiler evlenmelerinin ardından 6 ay geçtikten sonra Nüfus müdürlüklerinden aldıkları evlilik cüzdanları ile banklara başvuruda bulunabileceklerdir. Eğer evlenen iki bireyinde ceyiz hesabı var ise 5+5 10 bin lira evlilik desteği almaları mümkündür.

Örneğin devlet hesabında 10.000 TL’si olanlara, 2.000 TL evlilik yardımı yapılabilecek. Sistemde 3 yıl kalma sözü veren çeyiz hesabına belirli dönemlerde olmak üzere düzenli para biriktirenlere 3 yılın sonunda % 20 devlet katkısı verilecek. Çeyiz hesabı açarak devletten evlilik desteği almak isteyenler ilk defa evlenmek şartını yerine getirerek, evlendikten sonra 6 ay içinde Nüfus müdürlüklerinden aldıkları evlilik cüzdanları ile bankaya başvuruda bulunarak 5+5 iki kişinin de çeyiz hesabı açması durumunda 10 bin lira evlilik desteği alabilecektir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Kampanyası

Emlak GYO tarafından faiz ödemeyen ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yüzünü güldürecek bir kampanya duyuruldu.Bu kampanya kapsamında  başlatılan %25 peşinat ödeyen vatandaşlarımıza sıfır faizli konut kredisi avantajı sunulmaktadır.Sizlerde faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyenlerden iseniz, Emlak GYO destekli olarak verilen Sıfır faizli konut kredisi avantajından yararlanabilirsiniz.

Devletimiz her sene olduğu gibi bu senede esnafa, işçiye, çalışanlara, toruna bakan anneanne ve babaannelere emeklimize, çiftçilere Devlet destekli hibe, teşvik ve sıfır faizli kredi olanakları sunmaktadır. Esnaf kooperatiflerince Halkbank Kefalet Kooperatif destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi imkanıda sunulacaktır. Bu alanaklardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru koşullarını sağlayarak başvuru tarihine kadar başvuru yapmaları gerekir.

Bankalarda Açılan Konut Birikim Hesabı 20 Bin TL’ ye Çıktı

Ziraat Devlet Destekli Konut Kredisi birikim hesabına hesabın ilk açılması sırasında toplamda 1 kez 57.096,83 lira para yatırılabilmektedir. Buna göre yapılan hesaplama;

Vade

Azami Katkı Tutarı Devlet Katkısı Oranı

36-47

24.741,96 15,00%

48-59

26.645,19

18,00%

60+ 28.548,42

20,00%

Yıl içindeki veriler dikkate alınarak yapılan hesaplama;

Aylık Birim

En fazla tutar Minimum Birikim Tutarı

1 Aylık

4.758,07

475,82

3 Aylık 14.274,21

1.427,46

2020 yılında pandemic dolayısıyla faizlerin yükselmesi ev almak isteyen vatandaşların konut birikim hesaplarına yönelmesi beklenmektedir. Bu nedenle gerek kamu gerek diğer özel  bankalardan konut kredisi çekimi için başvuru sayılarının artması ve projenin bu yıllarda da süreceği konuşulmaktadır. Devlet destekli krediler bu aşamada çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü bugün itibariyle kredi oranları yüksek seyretmektedir. Vadeler de uzun tutulduğunda borç yükü artmaktadır.

Faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile oranları düşürülmesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan açıklamaya göre faiz oranları sıfır konutlar için yüzde 0,64, ikinci el konutlar için de yüzde 0,74  olarak belirlenmiştir. Düşük faizli olarak sunulan bu kredilerden yararlanabilirsiniz.