Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir? 

Türkiye’de bulunan ana fay hattı ve yan fay hattının sağladığı coğrafi nedenlerden kaynaklı deprem bölgesi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Deprem her zaman can ve mal kaybına neden olmaz, bilinçli davranmamak, yapıların depreme dayanıklılığının ölçülmemesi ve deprem sırasında yapılan hatalı kaçış yöntemlerinden kaynaklı ölüm oranları artmaktadır.

Deprem Neden Olur?

Deprem, yer altında bulunan fay hatlarının içinde bulunan enerjiyi atması sonucunda yüksek sarsıntı oluşması durumudur. Yer yüzüne yansıdığında deprem, denizde ve okyanusta olduğunda ise tsunami gibi doğal reaksiyonlara neden olmaktadır. Dünyada deprem teknolojisini geliştirmiş olan Japonya, bina yapısı ve deprem önlemleri sıralamasında birinci sırada yerini almaktadır. Depremi önleme imkansız olduğu gibi öncesinde tahmin etmek de oldukça zordur. Bu nedenle deprem durumlarına karşı kendi önlemlerimizi oluşturmak ve öncesinde hazırlıklı olmak hayat kurtaracaktır.

Depremde güvenli bölgeler; depremde güvenli bölgeler ev içinde her zaman yaşam üçgeni oluşturulabilecek duvar ve masa, duvar ve dolap ya da yatak yanı gibi bölgelerdir. Deprem sırasında balkon, merdivenlerden ve pencere kenarlarından uzaklaşılmalıdır.

Deprem İçin Önlem Nasıl Alınır? 

Depremde önlem almak için öncellikle yaşam alanındaki tehlikeli bölgeleri belirlemek ve bu bölgelerdeki kritik durumları kontrol altına almak olacaktır. Örneğin kütüphane, masa ve dolapların duvara montelenmesi tehlike durumunu azaltacaktır.

İlk yardım çantası hazırlamak, su, kuru ve bozulmayan atıştırmalık gıdalar, düdük ve fener bulunmalıdır.

  • Kan grubu, kullandığınız ilaçlar ve ev halkının kaç kişi olduğunu yazan bir aksesuar edinin.
  • Evinizi iyi analiz edin ve tanıyın.
  • Deprem sırasında sığınacağınız yaşam üçgeni alanlarını önceden belirleyerek, hane halkının her birinin nereye konumlanacağını önceden konuşun.

[ilgiliicerik icerik_id=”632″]

Depremde Nasıl Korunabilirim? 

Depremde korunmak için ilk yardım çantası hazırlamanız aynı zamanda eşyalarınızın montajlı olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Panik yapmamak deprem sırasında imkansız olduğu için öncelikle saklanma ve korunma alanlarınızı iyi belirlemelisiniz. Sabit ve sağlam eşyaların yanında yaşam üçgeni kurarak, deprem sırasında korunabilirsiniz. Deprem anında, kapılardan, pencerelerden ve apartman boşluklarından uzak durulması da hayat kurtaran önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler? 

Deprem sonrası evden hemen çıkmaya özen göstermelisiniz. Doğalgaz, elektrik ve su tesisat vanasını kapatmalısınız. Depremden korunma yöntemleri için yaptığınız hazırlıkları ön planda tutmanız, evden daha kısa sürede çıkmanızı sağlayacaktır. İlk yardım ve kişisel eşyalarınızı yanınıza almalısınız. Aynı zamanda depremde kibrit ve yakıcı aletler değil, el feneri kullanmaya dikkat edilmelidir.

Deprem Sigortası Hayat Kurtarır! 

Destek evim, deprem sigortası olan aynı zamanda depreme dayanıklı seçenekler sunmaktadır. Deprem sigortası Türkiye’de zorunlu tutulmuştur. Deprem sigortası yaptırmak, deprem sonrası oluşacak zararların karşılanması ve aynı zamanda deprem öncesinde eviniz hakkında bilgi sahibi olmanıza da destek olabilir. Depremde panik yapmak sadece kendinizi riske atmak olacaktır. Güvenli alanınızı belirleyerek ve yaşam üçgeni kurarak depremden korunabilirsiniz.

Leave a Comment