DASK Adres Kodu (UAVT) Sorgulama

DASK Adres Kodu, deprem sigortası yenileme ya da yaptırma işlemleri sırasında zorunlu tutulan bir koddur. Bu kodu edinmek ise yasal zorunluluk kapsamındadır. DASK Adres Kodu sorgulama işlemleri öncesinde DASK hakkında detaylı bilgi verelim…

DASK Nedir?

Doğal bir afet olan deprem sonucunda oluşabilecek yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden sebep olacağı maddi zararları nakit olarak karşılayan zorunlu deprem sigortasını DASK yapar. Bu maddi zararların karşılanacak tutarı her poliçede farklılık gösterebilir. DASK tarafından sigortalanan bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Zorunlu deprem sigortası, tüm konutların sahip olması gereken yasal bir yükümlülüktür.

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK adres kodu en kısa açıklamasıyla deprem sigortası yaptırırken ya da yenilerken ihtiyacınız olan 10 haneli bir numaradır. Deprem sigortası nasıl tüm konutlar için yasal bir zorunluluksa DASK adres kodunu bilmek de aynı şekilde bir zorunluluktur. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi ile ilgili yapılacak tüm işlemler için DASK adres kodu Sorgulama uygulamasını kullanır.

Adres Kodu nedir?

Adres kodunun diğer adı Ulusal Adres Veritabanı (UAVT) olarak belirtilir. Ülkede yer alan tüm kayıtlı konutlara verilen bir tür kimlik numarası olan adres kodu sayesinde kayıtlı evlerin özellikleri, konuşlandıkları yerler, sahipleri ve bunlar gibi birçok bilgiye ulaşılır. Bunun yanında deprem sigortası işlemleri sırasında kullanılan DASK Adres Kodu sayesinde bu işlemler daha hızlı yapılır.

DASK Adres Kodunun Önemi Nedir?

Konut adres bilgilerinin yanlış verilmesinin önüne geçmek için oluşturulan DASK Adres Kodu (UAVT), daha güvenli poliçelerin oluşturulmasında da oldukça önemli bir paya sahiptir. Bir konutun adres kodu internet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres sorgulama sayfasından kolaylıkla öğrenilebilir. DASK adres kodu ile her yıl yenilenen deprem sigortasında özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanında bu kod eksik olarak belirtilen ya da yanlış verilen adreslerin doğurduğu karışıklığı da önler ve olası bir deprem meydana geldiğinde sigortası yapılmış konuta ya da iş yerine rahatlıkla ulaşılabilmesine de olanak tanır.

DASK Adres Kodu Öğrenme

Günümüzün gelişen teknolojisi ile DASK adres kollarına erişim de oldukça kolay hale gelmiştir. DASK Adres Kodunu öğrenmek için Afet Sigortası Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra istediğiniz bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

DASK Adres Kodu (UAVT) Sorgulama

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun web sitesine T.C. kimlik numarası ve adresinizle girdikten sonra evinizin DASK adres kodunu öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

  • adımda adres öğrenmek ve adres kodunu doğrulamak olarak belirtilen iki seçenekle karşılaşırsınız. Adres kodunuzu öğrenmek için “Adres kodunu öğren” ifadesinin sol yanında bulunan kırmızı daireyi seçin ve ilerleyin.
  • adımda sistem, il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgilerinizi doğru şekilde girdiğinizde hızlıca kodunuzu çıkarır.
  • Kodu aldıktan sonra e-devlet üzerinde poliçe sorgulamanızı yaparak DASK prim ve DASK fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

DASK Adres Kodu Nereden Sorgulanır?

DASK adres kodunu öğrenebilmeniz için birçok alternatif yol vardır. Öğrenmek istediğiniz DASK adres kodu ile ilgili sorgulama işleminizi;

  • Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmî web sitesi üzerinden,
  • E-devlet uygulaması üzerinden,
  • Nüfus Genel Müdürlüğünden,
  • Mahalle muhtarınız, nüfus müdürlükleriniz veya bağlı belediyenizden yapabilirsiniz.

Deprem sigortası yaptırma işlemi sırasında mal sahibine büyük kolaylık sağlayan DASK adres kodu ayrıca zorunlu olduğu halde deprem sigortası yaptırmayan ev sahiplerinin tespit edilmesinde de önemli bir rol oynar.