Banka Dışında Kredi Veren Finans Şirketleri

Banka dışında kredi veren finans şirketleri, öncelikle bankadan kredi çekemeyen ve kredi kartı taksit ödemelerini zamanında yapamamış olması sebebiyle yasal takibe düşmüş olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yasal takibe düşmek istemeyen bireyler kredilerini veya kredi kartı borçlarını 3 ay boyunca ard arda geciktirmemelidir. Borçlu olunan bankanın ilgili birimi tarafından bu süre boyunca müşterilerin ödemelerini yapmaları konusunda uyarılarda bulunur. Eğer var olan borçlarınızdan dolayı yasal takip aşamasında iseniz takip süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Bu ve benzeri durumlar ile karşı karşıya iseniz yazımızın devamında banka harici kredi veren yerler ve özel şirketler hakkında bilgi sahibi olabilir, kredi puanınız düşük olsa dahi kredi çekebileceğiniz farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Bu gibi sıkıntılı süreçlerin üstesinden gelebilmek ve daha kolay şekilde kredi başvurusunda bulunabilmek için püf noktalar paylaşacağız.

Banka Dışında Kredi Veren Özel Finans Şirketleri Var Mı?

Kredi notunun düşük olması veya farklı nedenlerden ötürü bankalardan kredi çekmekte zorlanan kişiler, finans şirketlerinden kredi çekip çekemeyecekleri konusunda merak içindeler. İşte tam bu aşamada doğru bilinen çok sayıda yanlış bulunmaktadır. Bu bilinmezlikleri ve yanlış bilgiyi ortadan kaldırmak için ve böylelikle doğru yollara başvurmak için kredi veren yerler hakkında ayrıntılı bilgilerin bulunduğu yazımızı sonuna dek dikkatlice okumanızda yarar vardır. Öncelikle bankalar olmak üzere finans şirketleri vatandaşların ihtiyaçlarını giderilmelerine yönelik kredi hizmetlerinden yararlanmalarına imkan veren kuruluşlardır. Bankaları ilave olarak aynı sektörde hizmet veren bir diğer kuruluş Faktoring firmalarıdır. Fakat Faktoring firmaları kişilere kredi imkanı sunmazlar. Bu nedenle kredi Faktoring firmalatı kredi veren özel şirketler statüsüne uygunmazlar. Faktoring daha çok kurumsal ve ticari firmalara çek yönetimi konusunda hizmet vermektedirler. Bizler banka dışında kredi veren firmalar hangileridir diye düşündüğümüzde genelde aklımıza ilk factoring firmaları gelse de genelde çek vadesi dolmadan nakit ihtiyacı olan ticari firmalara destek sağladıklarından bu bilgi doğru bilinen yanlışlar arasında ilk sıradadır.

Faktoring firmaları yerine, günümüzde çok az sayıda da olsa varlığını sürdüren ikrazatçılar bir seçenek olabilir. Ödünç vermek anlamına gelen ikrazat kelimesi, faiz, ipotek veya faklı bir karşılık yolu ile ödünç para verme işleminde aracılık işini üstlenenlere ikrazatçı denir. İkrazatçıları bireysel kredi veren özel şirketler grubuna dahil edebiliriz. Kişilere kredi seçeneği sunmalarına ilaveten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından onaylanmış finans şirketi statüsüne sahiptir. Sermayalerini arttırmaya giden ikrazatçılar faktoring firmalarına benzer olarak yasal firmalar arasında yer almaktadırlar.

Banka Dışında Kredi Çekmek Ne Kadar Güvenilir?

Banka dışında kredi veren kuruluşların tümüne güvenilir demek doğru değildir. Tefeci dediğimiz ve kredi veren şahıslar olarak nitelendirebileceğimiz çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Özellikle bu şekilde yasal olamayan firmalardan uzak durulması çok önemlidir. Sicili bozuk olanlara kredi sağlayan veya kredi notu düşük olsa dahi kredi sağlayan güvenilir yasal firmalar ile iletişime geçerek kredi puanınız düşük olsa bile kredi kulanma fırsatı yakalayacağınız yöntemler hakkında araştırma yapmalısınız.

Banka Harici Kredi Veren Özel Şirketler ve Kurumlar

Faktoring firmaları ve ikrazatçıların yanı sıra kredi olanağı sağlayan büyüklü küçüklü işletmelerde bulunmaktadır. Tnıdığını ve bildiğiniz esnaflar aracılığı ile güven sorununu ortadan kaldırarak nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bankalar dışında nereden kredi alabilirim sorusuna cevaben günümüzde sayıları çok fazla olmasa da ilk sırada kuyumcu ve galericiler olmak üzere çok sayıda esnaf nakit ihtyaçlarının giderilmesi için belirlenen karşılıklar ile destek olabilmektedir. Her esnafın kendine göre bu durumdan karı olsa da bu konuda destek olmak istemeyeceği gerçeğini da unutmamak gerekir.

Bu yönde bir adım atmadan önce ihtiyacınız olan naktin gerekliliğini ve tutarını tan olarak belirleyip bu şekilde adım atılmalıdır. Bireylerin ihtiyaçları sadece nakit olamayabiliyor. Bu doğrultuda ihtiyaçlar kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Tam olarak bu aşamada ihtiyaca göre isteğinizin karşılık bulma ihtimali artmaktadır. Örneğin araç sahibi olmak isteyenlerin bankalar hariç nereden kredi alabilirim diye düşünmalerine gerek olmayabilir. Çünkü bu yönde çok sayıda imkan vardır.

Başta galericiler olmak üzere araç satışı yapan firmalar, satış sayılarını arttırabilmek için çok sayıda kampanya düzenlemekte ve farklı ödeme seçenekleri sunabilmektedir. Düşük perşinat fırsatları ve kalan ödemelerin taksitlendirilmesi gibi seçenekler senet karşılığında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bu durum da banka harici kredi almak istiyorum diyenler için seçenek olrak değerlendirilebilir. Diğer taraftan yasal olarak hizmet veren özel finans şirketleri de seçenekler arasında yer almatadır.

Örneğin;

 • Koç Finans
 • Ford İkinci El
 • Wowwo
 • Oto Shops
 • Oto Vadeli

Yukarıda bahsettiğimiz firmaların yanı sıra çekiliş yöntemi ile ve faizsiz, peşinatsız, taksitle araç sahibi olabileceğiniz Eminevim, Birevim, Fuzulev gibi firmalar dabu kategoride değerlendirilebilir.

Banka Harici Kredi Veren Faktoring Firmaları

Bankalardan kredi hizmeti alamıyor iseniz, banka dışında kredi veren firmalar arasına factoring şirketlerini de ekleyebilirsiniz. Fakat yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz gibi faktorin şirketleri, bireysel olrak kredi veren özel şirketler değillerdir. Bu gibi firmalar sadece büyük çaplı şirketlere, holdinglere kredi veren özel finan kurumlarındandır. Ve genel olarak çek yönetimi hizmeti vermektedirler. Faktoring firmalarını banka dışında kredi veren yerler olarak değerlendiren kişiler, bu firmalara kredi başvurusu yaptıklarında büyük ihtimalle olumsuz olarak yanıt alacaklardır.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar, Finans Şirketleri

Banka dışında farklı bir seçenekle kredi kullanmak isteyen kişiler sadece nakit ihtiyaçlarını gidermek için değil, araç sahibi olmak gibi farklı ihtiyaçlar için de kredi başvurusu yapmak istiyor olabilir. Günümüz şartlarında çok ilgi gören ve çok sayıda kişinin araba sahibi olma hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olan diğer bir seçenekte senet ile araba sahibi olmaktır.

Birkaç şirket, kendi bünyesindeki finansman ile ve finansman desteği sağlayan kuruluşlar ile iş birliği yaparak kredi imkanı sunmaktadır. Bu aşamada kredi kullandırmadan önce kişilerin kredi puanları inceleniyor olsa dahi kredi veren bankaların çalışma şeklinden farklı bir yol izlemektedirler. Dolayısıyla kredi puanınız düşük olsa da kredi başvurunuzun olumlu olrak sonuçlanması çok büyük bir olasılıktır.

Bu aşamada biryler için olumsuz olarak değerlendirelecek kısım ise kişinin kredi puanı ne kadar yüksek ise sağlanakacak kredinin faiz oranı aynı doğrultuda yüksek olabiliyor. Bankalar tarafından kredi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilen kişiler banka dışında kredi veren firmalar noktasında seçenekleri değerlendirirken bu noktayı doğru şekilde analiz etmelidir.

Banka Harici Bireysel Kredi Veren Yerler

Banka harici kredi arayışında olan kişilerin aslında çok saayıda seçeneği bulunmaktadır. Bu firmaların çoğunluğu ticari yönden hizmet vereseler de, bireysel olarak kredi veren alternetif firmalar yok değil! Kredi puanı düşük ya da sicili bozuk olduğundan banka kredisi başvurularu olumsuz olrak değerlendirilen kişiler aşağıda paylaştığımız alternatifleri de değerlendiebilirler.

 • ALJ FİNANSMAN A.Ş.
 • DORUK FİNANSMAN A.Ş.
 • EVKUR FİNANSMAN A.Ş.
 • HEMENAL FİNANSMAN A.Ş.
 • KOÇ FİNANSMAN A.Ş.
 • TURK FİNANSMAN A.Ş.

Yukarıdaki şirketler günümüzde BDDK tarafından onaylı, resmi olarak finansman şirketlerinin önde gelenleri arasındadırlar. Bunlara ek olarak BDDK’nın finansman şirketleri sayfasından araba kredisi hizmeti sunan seçenekler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Finans Şirketlerinden Kredi Nasıl Kullanılır?

Sizlerle paylaşmış olduğumuz finansman şirketleri banka dışında kredi veren kurum arayışında olan kişiler için kendi bünyelerinde yer alan finans departmanları aracılığı ile hizmet vermektedirler. Bu şirketlerin çalışma şekilleri banka gibi gözüküyor olsa bile farklılık gösteren faiz oranları ile banka dışı kredi talebinize olumlu cevap alabileceğiniz seçenekler arasında yer alabilir.

Özel kredi veren kurumlar araciliği ile kredi hizmetinden yaralanmak için, ilgili şirketler tarafından belirlenen koşullları yerine getirmek gerekir. Firma özelinde sunulan limit tutarları farklılık gösterebileceğinden koşullar ve ayrıntılar hakkında net bir bilgi alabilmek ve güncel tekliflerden yararlanmak için iletişime geçmeli ve tüm ayrıntılar dikkatlice incelenmelidir.. Banka dışı kredi seçeneklerinden yararlanmadan önce oldukça dikkatli davranmalı, tüm detayları gözden geçirmelisiniz.