Asgari Ücretli Bir Ailenin Taksitle Ev Alma Şansı Var Mı?

Kira öder gibi taksitle ev alma şansı var mı?

Asgari ücret ne kadar olacak tartışmalar devam ederken asgari ücretli bir ailenin ev kredisi çekmeden kira öder gibi taksitle ev alma şansı var mı? Bankaların yüksek konut kredisi faiz oranları her geçen gün artarken asgari ücretli bir ailenin kredisiz ev alma ihtimali oldukça düşüktür. Üstelik yüksek faizli konut kredisi taksit tutarlarını düşündüğümüzde asgari ücret ile geçinen bir ailenin ev sahibi olma düşüncesi neredeyse rüya şeklinde tarif edilebilir.

Konut kredisi ile ev almak hayal mi?

Asgari ücretli bir ailenin ev alma günümüz koşullarında oldukça zordur. Kira öder gibi ev kredisi ödeme fikri yüksek faizli konut kredisi taksit tutarları nedeniyle imkansızdır.

Asgari ücretin 3.000 TL’nin altında olduğu ve konut kredisi taksit tutarlarının ise yaklaşık 8.000 TL olduğunu düşünürsek ev almak neredeyse imkansızdır.

Her ne kadar bankalar konut kredisi faiz oranları için en uygun ibaresini de söyleseler de 500.000 TL’lik bir ev 120 ay boyunca %1,40 faiz oranları ile ev sahibi olmak isteyen asgari ücretli bir vatandaşa yaklaşık 1.000.000 TL ve aylık 8.600 TL taksit tutarları şeklinde karşısına çıkmaktadır.

2021 asgari ücret ortalama 3.000 TL altında olduğunu düşünürsek bu miktarlarda bir rakamı asgari ücretli bir ailenin ödeme şansı sıfırdır.

Özellikle yaz aylarında 0,79 faiz ile başlatılan kampanyalar konut satışlarda ciddi bir artış yaşattıysa da, şimdiki ortalama %1,40’lık ev kredi faizleri ile ev sahibi olma fikri asgari ücretli aileleri, kara kara düşündürmektedir.

Konut kredi faizleri düşer mi?

Konut kredisi faiz oranları için düşme durumu şimdilik görünmemektedir. Merkez Bankası’nın politika faizlerinde atacağı adımlar konut kredisi faiz oranları düşürme ihtimalini gündeme getirse de 2021’de konut kredisi faiz oranlarının düşme eğilimine girmesi zor görünüyor.

2021 Yılında Asgari Ücretli ve Kirada Oturan Tüm Aileler Ev Sahibi Olabilir

Asgari Ücretli Aileler Kira Öder Gibi Ev Sahibi Oluyor

Yüksek rakamlara denk gelmesi nedeniyle ev kredisi çekemeyen asgari ücretli aileler nasıl ev sahibi olabilir? Asgari ücret ile geçinen aileler Faizsiz Finans sektörü ile kira öder gibi ev sahibi olabilir. 1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’de hizmete veren Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörü ev sahibi olmak isteyen binlerce aileyi ev sahibi yapmayı başardı.

Konut kredisi veren bankaların artan riskler nedeniyle kredi vermede isteksizliği ve kişilerin kredi notlarının düşük olması Tasarrufa Dayalı Finansman Sektörünün son yıllarda popüler olmasını sağladı.

Başta da belirttiğimiz gibi konut ve taşıt kredisi faiz oranlarının yüksek olması, tasarrufa dayalı finans sektörüne ilgiyi arttırırken ev ve araba sahibi olmak isteyenlerin faize olan bakışı ve kredi notları nedeniyle bankalarda kredi çekememesi bu ilgiyi son yıllarda oldukça arttırmıştır. Ve Türkiye’de binlerce asgari ücretli aile Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi ile ev ve araba sahibi olmayı başarmıştır.

Ev ve araç sahibi olmak isteyen fakat bugüne kadar herhangi bir birikim yapma fırsatı olmayan kişilerin birikim yaparak hayallerine kavuşmalarını sağlayan finansman şirketidir. Türkiye’nin istediğiniz yerinden ev sahibi olabilirsiniz.