Arabam Ne Kadar? Araba Değeri Hesaplama

Arabam ne kadar eder? Sorusu araba sahibi olmak isteyenler ve arabasını satmak isteyen herkesin aklına gelen ilk sorudur. Bir arabayı satın alırken ya da araba satarken arabanın güncel piyasa değerini bilmek çok önemlidir. Satmak istediğiniz aracınızın güncel değerini aracınızın marka, model, km gibi bilgileri ile sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanında 2. el satılık araç fiyatları konusunda da araba sitelerinden inceleyip benzer araçlar arasındaki fiyatları kıyaslayarak kafanızda bir şablon oluşturabilirsiniz.

Araç Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Araç alıp satarken taşıt değeri hesaplamak önem arz eden konulardan biridir. Araba değeri hesaplama işleminde belli standartlar söz konusu olmaktadır. Bu standartlar arasında yakıt tipi, hasar bilgileri, temizliği, kilometresi, vites tipi, gövde tipi, aracın markası, modeli ve yaşı gibi unsurlar yer alır. Arabalarda ortalama piyasa fiyatı 1 ortalama fiyat ve hızlı satış, satış ve tam satıcı fiyatı olmak üzere birbirinden farklı fiyat aralıklarına göre belirlenir ancak bu fiyat aralıklarının tamamen tavsiye edilen fiyatlar olduğunun altını da çizelim. Araç fiyatları genel olarak benzer araçların güncel alım değerinden ve piyasa verilerinden etkilenmektedir. Bu konuda bir standart olması, ortaya konabilecek çok düşük ve çok yüksek fiyatları da ortadan kaldırarak daha sabit bir piyasa oluşmasının önünü açar.

Araç sahipleri araçlarını acil olarak satmak istedikleri takdirde “hızlı satış” fiyatını, biraz daha bekleyerek satmak istediklerinde ise “ortalama piyasa” fiyatını belirleyebilirler. Bunun yanında hiç acelesi olmayanlar ise “tam satıcı” fiyatını belirleyerek beklemeyi tercih edebilirler.

Arabam Kaç Para?

“Arabamın değeri ne kadar?” sorusu aracını satmak isteyen herkesin aklına gelen ilk sorudur. Özellikle nakit paraya acil ihtiyacınız varsa aracınızı satacağınız son fiyatın satış planlamanızda önemli bir yeri vardır. Bunun yanında aracınızı satarken karşı karşıya kalacağınız pazarlık payını da göz önüne almalısınız.

Bir Aracın Değerini Etkileyen Faktörler

Her aracın modeline, yaşına, kilometresine ve çeşitli teknik özelliklerine göre değeri de farklılık gösterir. Aşağıda yer alan faktörler de bir aracın değerine olumlu ya da olumsuz anlamda katkı yapabilir;

Özellik eklemek: Örneğin arabaya alaşımlı jant ya da çeşitli multimedya sistemleri gibi fabrika çıkışı sonrası özellik eklemek arabanın değerine etki edebilir.

Hizmet geçmişi: Bir otomobilin tüm hizmetlerin eksiksiz bir kaydına sahip olması da değerini etkileyen faktörler arasındadır.

Renk: Arabalarda bazı renkler diğerlerinden daha popüler olabilir. Bu yüzden aranan rengi karşılayan bir araba diğerlerine göre daha pahalı olabilir.

Hasar oranı: Aracın yaşına göre durumu da değerine direkt olarak etki eden faktörlerden biridir. İkinci el olan her araçta yıpranma meydana gelebilir. Bir arabanın hiç hasarı yoksa kıymeti de buna oranla yüksek olacaktır.

Arabanın Değerini Düşüren Faktörler

Bir arabanın çok sayıda elden geçmesi o arabanın değerini otomatik olarak aşağı çeker. 2. el araba fiyatları, yıl, marka, model, gövde stili, durum seviyesi, kilometre ve aracın satıldığı yere göre farklılıklar göstermektedir. Bunun yanında aşağıda yer verdiğimiz faktörler de bir arabanın değerine negatif anlamda etki yapar…

Yıpranma ve Aşınma Seviyesi: Bir arabanın koltuğunda bir leke bulunması ya da tamponunda bir çizik yer alması arabanın hasarlı olduğunu belirtir. Hasarların boyutları bunlardan daha fazlaysa arabanın değeri de bunlara bağlı olarak hızla düşer.

Çalışmayan Parçalar: Arabanın değerini düşüren etmenlerden biri de araç içerisinde var olup da çalışmayan parçalardır. Örneğin, çalışmayan bir elektrikli cam ya da koltuk ısıtıcısı arabanın değerine negatif etki yapar.

Çok Fazla El Değiştirmesi: Bir arabanın ne kadar az sahibi olmuşsa değeri de o kadar fazladır. Arabanın çok kez satılması demek değerinin de düşük olduğu anlamına gelir.

Servis Geçmişi: Bir aracın iyi çalışır durumda olması ve servis geçmişinde boşluklar olmaması o aracın güvenilir olduğunu gösterir.

Arabanın Değeri Nasıl Yükseltilir?

Aracınızı mümkün olan en yüksek fiyata satabilmeniz için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Küçük onarımlar: Aracınızı düzenli olarak kontrol ederek çalışmayan bir parça kalmamasını sağlamak.

Temizlik: Aracınızı kirlenmeye karşı korumak.

Pazarlıktan kaçınmak: Aracınızı istediğiniz fiyata satabilmeniz için alıcı tarafla pazarlığa oturmamanız gerekiyor. Pazarlık durumu olduğunda aracınızın daha ucuza gidebileceği ihtimalini göz önüne almanızda yarar vardır.