Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımının yaygın bir şekilde artması ile birlikte insanların birçok devlet kurumunda her türlü işlemi yapması da kolay bir hale geldi. Tapu ve Kadastro bilgi sistemi sayesinde insanlar satın almak istedikleri arsa ya da arazi üzerinde istedikleri her türlü bilgiye rahatlıkla internet üzerinden sorgulama yaparak ulaşabiliyor. Bu işlemler arasında ada ve parsel sorgulama işlemleri de kolaylıkla gerçekleştiriliyor, Peki ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

Bilgiler Elektronik Ortamda Sunulur

Gayrimenkul üzerindeki edinilen tüm bilgiler elektronik ortamda sunulur. Tapu ve Kadastro bilgi sistemi sayesinde elde edilir, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün portalı üzerinden yapılabilen sorgulama dışında ayrıca kişi kendi e-devlet sistemi üzerinden sağladığı erişimin ile de istediği bilgilere ulaşabilir. Öncelikle e-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenlerin e-devlet kaydını oluşturulması gerekir. Buradan tapu bilgileri sorgulama ekranına giriş yapılarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sayfasına giriş yapıldıktan sonra sitede yer alan kullanım talimatlarına onay verildikten sonra üzerindeki adres bilgileri girilmesi ile birlikte arazinin uydudan çekilmiş resmi, konumu ve tüm bilgileri ekrana yansır. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi sorgulama ekranı internet portalı üzerinden gerçekleştirilebilir bu şekilde istenen alanda ada parsel sorgulama işlemleri gerçekleştirilir ancak TAKBİS internet sitesi için 11 farklı maddeden oluşan kullanım koşulları mevcuttur.

Ada Ve Parsel Ne Anlama Gelir

İnternet üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcılar 11 maddelik kullanma koşullarını okuyarak kabul etmeli. Ancak bu şekilde işlem gerçekleştirilir aksi halde siteye giriş yapılmadığı gibi sorgulama işlemleri de gerçekleştirilmez. Gayrimenkul sektöründe çok sık rastlanan ada ve parsel bilgilerinin ne anlama geldiğini herkesin öğrenmesi gerekir.  Ada, dört kenarı meydan, sokak, cadde, yol, akan bir su, demiryolu ya da köprü gibi doğal ya da yapay sınırlar ile çevrilmiş olan parsel topluluğu demektir.

Türkiye’nin Tamamında Sorgulama

Parsel ise üzerinde tek bir yapının kurulabileceği bir şekilde bölünmüş toprak parçası demektir. İmar Kanunu 18 madde ile parsel ayrılıp sınırlanmış arazi parçası olarak tanımlanmaktadır. Parsel üzerinde birden fazla hak sahibi yer alabilir hatta bir kuruluş devlet ya da vakıfta parsel üzerinde hak sahibi olabilir.  Kısacası sınırları haritada belirlenen arazi parçalarına parsel denir. Türkiye’de bulunan tüm ada ve parseller ile ilgili sorgulama internet üzerinden yapılabilir. Arazi hakkındaki tüm bilgiler harita üzerinde görülür.

Gayrimenkulün Kimliği

Gayrimenkul üzerindeki tüm bilgiler aynı zamanda gayrimenkulün kimliği olarak da değerlendirilir. Her il ilçe hatta mahallenin kendine göre ada ve parsel numarası bulunur bu bilgilerin herhangi birinin yanlış girilmesi halinde gayrimenkule ulaşmak söz konusu değildir. Destekevim uzman danışmanları gayrimenkullerin ada ve parsel sorgulamasında kullanıcılarına yardımcı olmaktadır.

Leave a Comment