2020 Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İller

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Muğla konut yatırımları için 2020 Temmuz ayında en çok konut aranan 5 il oldu. Türkiye’de koronavirüs dönemi çerçevesinde yatırımcısına en fazla kazandıran yatırım, konut oldu.  Temmuz ayı verilerine göre konut bu ayda da yine en çok kazandıran yatırım olmaya devam etti.

Yatırımda Kısa Sürede Geri Dönüş

Yapılan araştırmalar ülkede 2020 Temmuz ayında en çok konut aranan iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla ve Antalya yer aldı. Nüfusu, büyüklüğü ve gayrimenkul yatırımının geri dönüş süresi gibi birçok konuda değerlendirilen araştırma sonucunda Ankara ile Antalya konut yatırımının en kısa sürede yatırımcısına geri dönüş yaptığı iller oldu.

Konut Fiyatları Belli Oldu

Yapılan araştırmaya göre 2020 en çok konut aranan iller arasında olan İstanbul’da konutların satış fiyatı ortalama olarak 413 bin lira olurken Ankara’da bu rakam 241 bin lira civarında. İzmir ilindeki ortalama konut fiyatları 379 bin lira, Antalya’da 307 bin lira ve Muğla’da 626 bin lira olarak belirlendi. Konut yatırımında İstanbul’da ki bir konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl, Ankara’da 16 yıl, İzmir’de 20 yıl, Antalya’da 16 yıl ve Muğla’da 25 yıl.

Konuttan Beklenti Değişti

Müstakil, yazlık ve balkonlu evlere talebin artması ile bu illerde konut yatırımına ilgi de artmış durumda. Temmuz ayında en çok konut aranan iller arasında ise en fazla satın alınan konutlar müstakil ya da büyük balkonlu konutlar. Dünya’daki pandemi nedeni ile insanların evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalmaları yaşam alanlarından beklentileri de değiştirdi. Özellikle hijyen ve sosyal mesafe kuralları nedeni ile tatil anlayışında da önemli bir değişikliğin yaşanması ile birlikte vatandaşlar hem yazlık hem de sürekli yaşayabilecekleri konutlara yöneldi.

Destekevim Ev Sahibi Yapmaya Devam Ediyor

Mart – Haziran döneminde duran emlak sektörü Haziran ayında başlayan normalleşme süreci ile birlikte hızla yükselmeye başladı ve insanların konut yatırımına talebi arttı. Bankaların konut kredilerinde faiz oranlarını düşürmesinin de etkisi ile değişen konut beklentisine bağlı olarak ev satışlarında ciddi anlamda bir ivme yakalandı. Türkiye’de faizsiz, peşinatsız ve ara ödemesiz insanları ev sahibi yapan Destek Evim bu süreçte konut yatırımı yapmak isteyenleri ev sahibi yapmayı sürdürüyor.

Destekevim Güvencesi İle Ev Sahibi Olun

Her geçen gün sayısı artan Destekevim şubelerine giderek istedikleri evi alan vatandaşlar çekilişli yöntem, sabit planlı yöntem ya da konut değer artışlı yöntem ile ev sahibi oluyor. Katılım bedeli dışında başka hiçbir bedel talep etmeden ve faiz uygulamadan ödeyebilecekleri taksit oranları ile ve Destekevim güvencesiyle evlerini alan vatandaşlar istediği konuta kolay ödeme şartlarıyla sahip oluyor.

Leave a Comment